křídla

Text dotazu

Krídlo ako štruktúra umožňujúca aktívny let sa vyvinula 4-krát nezávisle u živočichov. Aké sú skupiny organizmov (chordátov), u ktorých vznikli krídla?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu se nám podařilo dohledat následující informace :

Křídlo je v zoologii označení pro specializované přední končetiny živočichů, které slouží především k vytvoření potřebné aerodynamické síly pro let vzduchem. Někdy má však i jiné funkce. Mezi významné skupiny živočichů s křídly patří zejména ptáci, hmyz, netopýři a ptakoještěři.

Obecně se má za to, že se křídla u různých biologických druhů vyvinula čtyřikrát a nezávisle na sobě. Podobný tvar křídel je tedy příkladem konvergentní evoluce, křídla různých skupin živočichů jsou si pouze podobná funkcí, nikoliv zděděná od společného předka. Tyto čtyři skupiny jsou:

Hmyz - vznik mezi 300-400 milióny lety
Ptakoještěři - tato skupina vznikla minimálně před 225 miliony lety Ptáci - tato skupina vznikla zhruba 150 miliony lety Letouni (netopýří a kaloni) - tato skupina vznikla před více než 50 milióny lety

I několik dalších skupin zvířat si vyvinulo "křídla". Jedním z příkladů jsou létající ryby, jejichž křídla vznikla zvětšením ploutví.
Další skupiny, především z australské zvířeny, jako například vakoveverkovití, vakoplšíkovití či kuskusovití, mohou pouze klouzat určitou vzdálenost a křídla v pravém slova smyslu nemají, pouze kožní blány.

Dá se říci, že i některé rostliny, jejichž plody se rozšiřují vzduchem,mají vyvinutá křídla.
Tento jev se nazývá anemochorie a uplatňuje se například u javorů (Acer), jejichž plody jsou křídlaté nažky.

zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%ADdlo_(biologie)

Strunatci(čes.), Chordata (lat.), jsou kmenem druhoústých živočichů, která zahrnuje obratlovce a několik blízkých příbuzných skupin bezobratlých. Jsou dvoustranně souměrní, v některém období svého života mají strunu hřbetní, nervovou trubici, žaberní štěrbiny, endostyl a svalnatou ocasní část až za řitním otvorem. Přitom platí, že nervová trubice je na hřbetní straně, struna hřbetní probíhá centrálně a srdce je umístěno na břišní straně.
Za okřídlené strunatce jsou pokládány následující skupiny : ryby, hmyz, ptáci, savci.

zdroj :M.Anděra : Fauna, Praha : Librí 2003

doporučené odkazy :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Strunatci
http://encyklopedie.seznam.cz/search?q=strunatci