Křestní jméno

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět jestli je v knize M. Knappové zapsáno mužské křestní jméno "Danko", jestli lze použít jako křestní jméno pro dítě které čekám v případě že se narodí syn.

Odpověď

Dobrý den,
v knize M. Knappové "Jak se bude vaše dítě jmenovat" je jméno Danko uvedeno jako bulharská podoba jména Dan. Jedná se o jméno hebrejského původu (z hebr. dán) a znamená "rozsoudil, soudce". Taktéž se může jednat o zkrácený tvar jména Daniel (z hebrejského Dáníél = bůh je můj soudce).

Podle zákona o matrikách, jménu a příjmení č. 301/2000 Sb.(a jeho dalších novelizovaných podob) je v České republice možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistuji jména ´povolená´ a ´nepovolená´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky ČR." Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká.

Svou volbu konzultujte s matričním úřadem v místě Vašeho bydliště.
Jméno by ovšem mělo podmínky pro zápis do matriky splňovat.

Použitá literatura:

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? : původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář : informace o jménech afrických a asijských. 5., přeprac. a dopl. Praha : Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1888-5.