kresba města Rausnitz (Rousínov)

Text dotazu

Bedřich Bernard Werner vytvořil asi v roce 1710 - 1714 lavírovanou perokresbu města Rousínova, dříve Rausnitz. Podobných kreseb českých o moravských měst vytvořil údajně velké množství. Chtěl bych vědět, zda existuje nějaká publikace s těmito kresbami a jak bych mohl získat kvaltní elektronickou kopii kresby Rousínova.

Odpověď

Dobrý den, Bedřich Bernard Werner (či také Friedrich Bernhard Werner) vytvořil během svého života velké množství kreseb a rytin evropských, slezských, českých a moravských měst. Kresby a rytiny týkající se českých, moravských a slezských měst by se daly rozdělit do 11 souborů. Se všemi dosud známými soubory seznamuje čtenáře článek: KOZÁK, Jan; MŽYKOVÁ, Marie. F.B.Wernera ikonografická inventarizace Čech, Moravy a moravského Slezska. Umění. roč.35 (1987), č.4, s.289 - 303.
Článek nabízí také tabulku a mapu českých, moravských a slezských míst, které Werner ve svých kresbách a rytinách zachytil. V seznamu figuruje i město Rousínov. Dle údajů zde uvedených by se kresba měla nacházet v Topografii Čech a Moravy. Dané dílo se ovšem do dnešních dnů nedochovalo.
Původně bylo, jako většina ostatních děl tohoto umělce, uloženo ve Vratislavi, konkrétně v Městské knihovně ve Vratislavi, kde ovšem došlo ke konci 2.sv.války k jeho zničení. Naštěstí byly ještě před zničením kresby fotograficky zdokumentovány, a to dokonce dvakrát, v roce 1932 a 1942. Do dnešních dnů se tedy dochovalo 107 folií, na kterých je přibližně 273 umělcových kreseb. Obě fotografické řady by měly být uloženy v Národním památkovém ústavu: http://spuhmp.sweb.cz/spuhmp. Dle článku z roku 1987 měl tzv.Štecův archiv fotografií Wernerových prací invent.čísla 46.726 - 46.832, fotografie B.Končinského invent.čísla 26.111 - 26.223.
Veduta města Rousínova by měla být na fólii č.82.
Na možnosti pořízení kopie obrázku města Rousínova se prosím domluvte přímo s pracovníky Národního památkového ústavu.

Další informace o životě a díle umělce B.B.Wernera (či F.B.Wernera) naleznete v následujích článcích:

* KOZÁK, Jan; MŽYKOVÁ, Marie. F.B.Wernera ikonografická inventarizace Čech, Moravy a moravského Slezska. Umění. roč.35, č.4, s.289 - 303.
* WIECEK, Adam. Česká města v kresbách B.B.Wernera. Časopis Slezského musea.
Series -B, roč.6, č.1, s.1 - 45.