král Hormidor

Text dotazu

Hledám informace o králi Hormidorovi. Údajně - v roce 799 - bylo proti němu vedeno tažení. Mělo by jít o české dějiny, i když král nemusí být \"náš\". Děkuji za odpověď.

Odpověď

Kral Hormidor by moravsky kral, udajne pochovan na Spilberku /viz ukazka z webovych stranek mesta Mezirici/. Heslo Hormidor se nachazi i v predmetovych heslech u knihy
BÍLÝ, Jiří L., Moravští panovníci v 6. a 13. století / Jiří L. Bílý. -- Nitra : Spolok Moravanov na Slovensku, 1996. -- 742 s. : ilustr.
-- Medailony moravských panovníků se stručným chronologickým přehledem jednotlivých biografických faktů, citacemi pramenů a vysvětlivkami dějiny - panovníci - životopisy - Morava - 6. stol. 7. stol. - 8. stol. - 9. stol. - 10. stol. - 11. stol. - 12. stol. - 13. stol. - Sámo - Moravod - Svatoš - Samoslav - Hormidor - Mojmír I. - Mojmír II. - Pribina - Rostislav Svatý - Slavomír - Svatopluk I. Veliký - Salan - Bezprym - Bořivoj - Mojmír III. - Svatopluk II. - Svatoboh - Olgus - Boleslav Chrabrý - Oldřich - Břetislav I. - Spytihněv II. - Vratislav I. - Ota I. Olomoucký - Boleslav - Eufemie - Konrád I. Brněnský - Oldřich I. Brněnský - Litold I. Znojemský - Svatopluk I. Olomoucký - Bořivoj - Soběslav - Ota II. Olomoucký - Vladislav - Václav I. Jindřich Olomoucký - Lipolt I. - Vladislav I. - Ota III. Dětleb Olomoucký - Vratislav II. Brněnský - Konrád II. Znojemský - Jindřich - Břetislav Jindřich - Vladislav - Bedřich Oldřich - Václav II. - Vladimír I. Olomoucký - Břetislav II. Olomoucký - Spytihněv I. Brněnský - Svatopluk II. Brněnský - Konrád II. Ota Znojemský - Přemysl I. - Vladislav I. Jindřich - Vladislav II. Přemysl II. - Václav - Vladislav III. - Přemysl III. Otakar - Rudolf Habsburský - Václav I.
Václav II.
943.7 : 929 ISBN 80-967666-9-4

Podle dostupnych zdroju kniha ve fondu Narodni knihovny CR neni, souborny katalog uvadi exemplare ve dvou moravskych knihovnach /Vedecka knihovna v Olomouci OLA001 sign. 1-100.859 a Moravskoslezska vedecka knihovna v Ostrave OSA001 sign. G 240.696/

Autor knihy:
Bílý, Jiří Libor, 1952-
Narozen 1952. JUDr., vysokoškolký pedagog v oboru teorie práva, právních dějin, práce z oboru právní archeolgoie, moravské historie a pomocných věd historických.

Webove stranky mesta Mezirici:
http://www.mestovm.cz/www.mestovm.cz/html-cz/index.full.php?XKATSOR=6&NUM=10&CNT=1&ASRT=0

Můžeme tedy uvést, že meziříčský hrad je prastarý. J.A. Komenský ve svém spise "De antiquis Moraviae regibus", jež se nedochovalo, řadí jej mezi nejstarší v zemi. Dle ústního podání sahá jeho založení do doby před Kristem. V té době prý pobíjel tesař střechu hradu. Ukončil práci, zarazil sekeru do krovu a náhle se zatmělo slunce. "Stalo se něco velikého," pravil tesař. Skutečně, právě v té chvíli zemřel na kříži Ježíš Kristus.
Na místě nynějšího zámku stával prý hrad Marburg (Marobudum), vystavěný králem Markomanů. Marburg byl vypálen hunským králem Attilou. Obnovil jej roku 638 Samo a nazval Samohradem. Sídlily zde jeho manželky. Stará lípa v zámeckém parku, nazývaná též "Sámova", je prý potomkem lípy, která Sáma pamatovala. Rovněž prý tu zemřel 9. moravský král Hormidor a odtud byl odvezen na Špilberk, kde byl pochován.