kozel, etymologie slova

Text dotazu

Jak vzniklo slovo \"kozel\" Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
výraz kozel je odvozen od slova koza. Kozel původně znamenal mládě kozí (maskulinum mohlo být proto, že mládě je jakoby bezpohlavní). Poté šel vývoj dvojím směrem: 1. kozel = samec kozí, cap; 2. význam "mládě" zachován, ale slovo bylo převedeno k et-kmenům (ty zpravidla označují mláďata: holoubě atd.). Výraz kozel může označovat kromě zvířete ještě další věci, spojovacím znakem je vždy úzký hřbet, jako např. "kozlík" na řezání dřeva, "kozel" jako podlouhlý stojan (s jednou vrchní žerdí) na sušení snopů apod.
Informace pochází z: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.