kouřové vlečky

Text dotazu

Dobrý večer, jelikož na internetu je toho velmi málo, proto se obracím na vás :-) A to na tema: kouřové vlečky. Předem mockrát děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

"...do šíření škodlivin v ovzduší zahrnujeme i umístění zdroje emise. Pokud je zdroj umístěn v údolí, škodliviny se nebudou šířit daleko, ale budou působit pouze na místě emise. Máme-li zdroj ve volné rovině, škodliviny se podle větru budou šířit daleko.

Záleží také výšce komínu, který do ovzduší škodliviny vypouští – od tohoto a jiných faktorů se odvíjí různé typy kouřových vleček.

Základní model kouřové vlečky se nazývá Suttonův model. Typ kouřové vlečky závisí na výšce komína, rychlosti v koruně komína, rychlosti média na výstupu z komína, tepelné vydatnosti, průměru komína a také na meteorologické situaci. Do toho musíme započítat i teplotu okolí, která v závislosti na výšce komína klesá (t = to – k*z, kde to je teplota u paty komína, k je teplotní gradient a z výška komína)..."

Tato i jiná vysvětlení lze najít na internetu v několika odkazech.

V souborném katalogu - knihy na www.nkp.cz, katalogy a databáze, baze SKC - jsme našli pouze jednu publikaci, která se kouřovými vlečkami zabývá, ale Národní knihovna ČR ji nemá ve svém fondu, viz bibliografický záznam níže BöHM, Bedřich.  Vznos kouřových vleček z velkých tepelných elektráren : výzkumná zpráva úkolu A - 1004/ 22 (pro úkol J - 24 - 21 - 6) Praha : [Akademie věd ČR], 1965.

Ve fondu   ABB063 [AV ČR - Ústav fyziky atmosféry Praha] -- sign. 14728

Poznámka   Obsahuje nákresy, vlepené fotografie, vloženou složku s tabulkami dat na samostatných listech a seznam literatury ve formě bibliografických referencí.

Výzkum probíhal 3 roky.

Předmět. heslo   atmosféra

 znečištění atmosféry

znečištění ovzduší

tepelné elektrárny

emise znečišťujících látek

oxidy

energetika

Klíčová slova   * meteorologické měření * kouřové vlečky

Forma a žánr   * výzkumné zprávy

MDT   504.5:502.3

(047.31)

Je ale mnoho článků na toto téma,  např. pro registrované uživatele NK ČR v databázi EBSCO, http://search.ebscohost.com/community.aspx?ugt=73333E4235933583316335533493368328E365D3601361936EE2,  která je v rámci licencovaných zdrojů přístupna  i z mnoha vědeckých a např. i  vysokoškolských knihoven. Články jsou převážně v angličtině, (klíčová slova jsou patrně plume of smoke).

Z právního hlediska je zmiňována kouřová vlečka např.:

http://ekoporadna.kr-moravskoslezsky.cz/cz/otazky-a-odpovedi/zakon-zakazujici-spalovani----cehokoliv---v-kotli-18438/

"... problematika zasahuje do dvou zákonů z oblasti životního prostředí – zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „zákon o ochraně ovzduší“ a zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „zákon o odpadech“. Podle zákona o ochraně ovzduší je každý povinen omezovat a předcházet znečišťování ovzduší a snižovat množství jím vypouštěných znečišťujících látek v souladu s ust. § 3 odst. 1 zákona... metoda hodnocení přípustné tmavosti kouře (podle Ringelmanna). Tato metoda je založena na porovnání tmavosti kouřové vlečky s odpovídajícím stupněm Ringelmannovy stupnice lidským zrakem. Tmavost zbarvení kouřové vlečky přibližně odpovídá koncentraci sazí, popílku a jiných částic. Ringelmannova stupnice se skládá z pěti čtvercových polí. Nejvyšší přípustná tmavost kouře je optická vlastnost kouře vyvolaná pohlcováním světla v kouřové vlečce vystupující z komína a je dodržena, pokud odcházející kouř není tmavší než 2. stupeň Ringelmannovy stupnice... "

Další z mnoha odkazů:

http://users.fs.cvut.cz/~vybirpav/Prednasky/Prednaska%20Rozptyl%20emisi.pdf

V případě zájmu doporučujeme obrátit se na knihovnu Ministerstva životního prostředí http://www.mzp.cz/ , Českou zemědělskou univerzitu, katedra ekologie http://www.czu.cz/cs/ nebo knihovnu  Matematicko-fyzikální fakulta http://www.mff.cuni.cz/fakulta/struktura/fuuk.htm