košile do divadla

Text dotazu

Jdeme do divadla na činohru.Pán má lesklý šedý oblek,střední leta.Paní černobílé šaty.Prosím ptám se - jaká je vhodná košile do večerní divadelní společnosti?Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle předního znalce etikety pana Ladislava Špačka je do klasického kamenného divadla na večerní představení bezpodmínečně nutný tmavý oblek u mužů a krátké šaty u žen. Za klasické barvy tmavého obleku je považována barva černá, tmavě modrá a tmavé odstíny šedé. Světle šedá je však barva pro odpolední příležitost, někdy též nazývaná vycházková; oblek této barvy se odkládá  po 18. hodině. Večer se nosí tedy nejlépe jen oblek černý nebo tmavomodrý, pokud zvolíme nějaký vzorek, tak jen tušený, nenápadný nebo radši vůbec. Večernímu stylu nejlépe odpovídá tak zvaný vlasový proužek, nenápadná bílá nit na tmavém podkladu. Oblek může být jednořadový nebo dvouřadový, není mezi nimi společenský rozdíl.

K obleku se nosí vždy jen košili s dlouhým rukávem, protože podle nepsaného pravidla musí z rukávu saka vyčnívat centimetr manžety košile. Klasická společenská košile je bílá, i když na méně slavnostní příležitosti se může vzít i košile bleděmodrá nebo krémová, ale jednobarevná. Rukáv by měl být tak dlouhý, aby manžeta zakrývala celé zápěstí a končila u kořene palce. Měla by být úzká, aby po ruce neklouzala, a ať stojíme, nebo sedíme, stále vyčnívala centimetr z rukávu saka. I v letním vedru má být košile do obleku s dlouhým rukávem, manžety by měly být dvojité, překládací. Pak nesmějí chybět manžetové knoflíčky. Na muži ve večerním obleku je nejnápadnější kravata. Má být co nejkvalitnější, nejlépe hedvábná, uzel se zvolí podle typu límečku košile.

Perfektní oblečení má doplňovat vhodný plášť v souladu s oblekem, s tzn.  klopovou fazónou.

Čerpáno z: ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta, 2008.