Korunovace Přemysla Otakara II. a slavnost

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se v rámci své absolventské práce dohledat co nejpodrobnější informace o slavnosti, která se konala na Letné v roce 1261 jako oslava korunovace Přemysla Otakara II. a Kunhuty. Potřebovala bych informace jako přesné datum (+proč znova to datum), jaké známé osobnosti se oslavy účastnily, jaký byl program oslav, co se pilo a jedlo, a v jakém množství, prostě takový report o konání této události.
Za jakékoliv návrhy a odkazy, kde bych měla hledat, předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

kolegyně z Historického kabinetu (což je tradiční název knihovny historie FF UK) Vám doporučují tuto literaturu:

 Pokračovatelé Kosmovi. Přeložil Karel HRDINA, et al. Praha, Svoboda, 1974. S. 130

Kniha zahrnuje dvě kronikářská sepsání 12. století-Mnicha sázavského a Kanovníka vyšehradského, bezprostředně navazující na Kosmovu kroniku a Druhé pokračování Kosmovo, jak bývá označován soubor kronikářských záznamů, sjednocených koncem 13. nebo počátkem 14. století neznámým pořadatelem. Druhé pokračování Kosmovy kroniky je poprvé publikováno v té podobě, jak se dochovalo v tzv. Dražickém (kapitulním) rukopisu. Edici uzavírá doslov o Pokračovatelích Kosmových a jejich zápisech.

ŽEMLIČKA, Josef: Přemysl Otakar II, král na rozhraní věků. Praha, Nakladatelství Lidové noviny, 2011. Česká historie. ISBN 978-80-7422-118-7. Str.118-120

WIHODA, Martin, MALAŤÁK, Demeter : Stát, státnost a rituály přemyslovského věku. Problémy, názory, otázky. Sborník příspěvků z konference konané dne 18. října 2005 v Brně. Matice moravská pro Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy. Prameny, země, kultura, 2006. Země a kultura ve střední Evropě. ISBN 80-86488-37-3. Str. 61-62

PACOVSKÝ, Karel. Svatojiřské abatyše a korunovace českých královen [online]. 2016 [cit. 2017-11-21]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/164980. Vedoucí práce Jan Zdichynec. Str. 26-27

Pokud by pro Vaši práci byly uvedené prameny nedostačující, ve všech najdete odkazy na další literaturu