korporace

Text dotazu

V bazi nar. autorit je uvedena korporace:
Univerzita J.E.Purkyne v Ustí nad Labem.\\\\\\ Sociálně ekonomická fakulta ale my mame na razitku a dlouho pouzivame vyraz:
Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.\\\\\\ Fakulta sociálně ekonomická (zkratka FSE UJEP, tanto název používáme i v Učitelských novinách).
Muzeme pozadat o zmenu v bázi národních autorit?

Odpověď

Forma zminene korporace v souboru narodnich autorit odpovida ceskym interpretacim AACR2R.
V kapitole 24.13 (Podrizene a souvisejici korporace zapsane v podrizenem vztahu) se u typu 5 uvadi: "Jmeno fakulty ci katery bude zacinat pridavnym jmenem, napr. Filozofocka fakulta apod.; vyjimkou je jmeno fakulty ci katedry, jehoz soucasti je podstatne jmeno ve druhem pade, napr. Fakulta socialnich ved, katedra biologie."
Citovany material je k dispozici v tistene podobe pod nazvem "AACR2R/UNIMARC : schvalene ceske interpretace ke kapitolam 23 a 24 AACR2R" (Praha : Narodni knihovna CR, 2002) nebo v elektronicke podobe pod nazvem "Korporativni zahlavi ve jmennem a vecnem zpracování II." na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=fond_korpor_marc_2.htm.
Nazev korporace ve forme "Univerzita J.E. Purkyne v Usti nad Labem. Fakulta socialne ekonomicka" je v autoritnim zaznamu uveden v odkazu typu viz.