korespondence Karla Hynka Máchy

Text dotazu

Dobrý den, prosím, existuje publikace, v níž by
byla obsažena korespondence Karla Hynka Máchy, konkrétně dopisy, v nichž je
zmíněn Máj, jeho geneze a okolnosti vydání Máchovým vlastním výkladem, a to
v původní rukopisné podobě (fotografie či skenokopie dopisů a jejich
strojový přepis)? Zatím jsme narazila pouze na knihy bez obrazového
dokumentu. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pozůstalost K.H.Máchy je z velké části uložena v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově http://www.badatelna.eu/fond/181171/zakladni-informace/ , viz níže

Název archivu Literární archiv Památníku národního písemnictví Číslo fondu/sbírky 1030 Název fondu/sbírky Mácha Karel Hynek Datace 1810 - 1960 Původce MÁCHA Karel Hynek 1810 - 1836; právník, básník, prozaik.

Části uložené jinde Památník K. H. Máchy v Litoměřicích.

Popis 1. Doklady a) vlastní; b) rodinné (M. Mácha); c) týkající se fondu (odborné popisy). 2. Korespondence a) přijatá; b) odeslaná; c) cizí. 3.

Rukopisy a) vlastní (poezie, próza, poznámky, deníky); b) cizí (opisy, falza, M. Mácha). 4. Tisky (o K. H. Máchovi). 5. Výstřižky. 6. Dokumentace (fotokopie rukopisů). 7. Varia (kresby, hmotné památky).

Podrobnější informace o fondu: http://www.badatelna.eu/fond/181171/uvod/7897

V roce 2011 bylo dokončeno zpracovávání fondu a uvedený Máchův fond by již měl být badatelům dostupný.

Nenašli jsme v žádné knize K.H.Máchy nebo o Máchovi, které máme k dispozici, fotografie dopisů, které Mácha psal, jeho osobní poznámky nebo výklad Máje.

V knize Literární pouť Karla Hynka Máchy. Ohlas Máchova díla v letech 1836-1858. Praha: Odeon, 1981. na s.12 je uveřejněn přepis dopisu P. Veselskému, kde se K.H.Mácha zmiňuje o vydání Máje vlastním nákladem. Je to přetištěno z: Karel Hynek Mácha. Literární zápisníky, deníky, dopisy. Praha: Odeon, 1972. S. 320-321. Domnívám se, že by mohli tento zápisník v LA PNP mít v originále. V této knize je jako vložená příloha fotokopie několika stran z deníku, ale asi se nejedná o Máj. To jen namátkou, protože knihy nemůžeme celé pročítat. I když další kniha neobsahuje originály dopisů, ale zase jen přepis, můžete tam získat informace v podobě dat dopisů, které psal K.H.Mácha přátelům o svém Máji.

Malá knížka o Máji. Praha: Albatros, 1986. Klub mladých čtenářů.

V roce 1916 byl vydán nákladem F. Šimáčka v Praze "neotypický facsimil původního rukopisu básně "Máj" od Karla Hynka Máchy z roku 1836". (Karel Hynek Mácha. Mág. Báseň. Praha: F. Šimáček, 1916. Signatura NK ČR 54 K 2890).