Korektura, errata, corrigenda

Text dotazu

obrý den potřebovala bych poradit s touto otázkou
a popř.kde bych našla zdroje.Předem děkuji za odpoved.Kdy se jako informační
pracovník či autor setkáte ve své práci s pojmem "korektura" a kdy s pojmem
"errata" resp. "corrigenda"

Odpověď

Dobrý den,

základní vysvětlení termínů z oblasti knihovnictví a informační vědy a také příbuzných oborů je možné nalézt např. v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy - TDKIV, která je volně přístupná na internetu (http://aleph.nkp.cz/cze/ktd):

Korektura je činnost osoby, která čte tiskařské korekturní obtahy, porovnává je s původní předlohou a označuje v nich chyby v sazbě, které je třeba opravit. K vyznačování korektur se používají obecně přijatá, normalizovaná korekturní znaménka. Za nejdůležitější se pokládá první korektura po zhotovení sazby (domácí korektura), kterou vyznačuje tiskárenský korektor.
Sazba v ní má téměř definitivní podobu obsahovou i typografickou.
Dále se rozeznává korektura autorská (dodatečné opravy a změny provedené autorem nebo objednavatelem na otisku sazby), korektura sloupcová (na otisku sloupce sazby), korektura stránková (na otisku stránek).

Další použitý zdroj:
* Velký slovník naučný. A-L. Praha: Diderot, 1999. Str. 738. ISBN 80-902723-1-2.

Jako errata (řidčeji corrigenda) se označuje seznam autorských nebo tiskových chyb, zjištěných po vytištění publikace, a jejich oprav. Bývá dodatečně vytištěný obvykle na samostatném lístku vloženém na začátek publikace (mezi titulní list a předmluvu) nebo na konci publikace.

Normativní výklad  (v normě ekv. opravenka): Část dokumentu vytištěná samostatně, avšak se záměrem doplnit původní dokument jako soupis chyb v textu a jejich oprav. Pozn.: V angličtině se termín příležitostně vyskytuje v jednotném čísle. [ČSN ISO 5127-2003].