korejská čísla

Text dotazu

Dobrý den,jelikož se učím korejský bojový sport, chtěla bych vědět jak se řeknou korejsky čísla od jedné do deseti. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den, korejština má dvě řady základních číslovek - původní korejské (1-99) a sinokorejské. V různých případech se užívá různých číslovek, např. při označování hodin číslovek korejských, pro minuty a sekundy číslovek sinokorejských. V atributivním postavení se u některých korejských číslovek před jménem užívá zkrácených nebo pozměněných alomorfních tvarů (např. jeden člověk, dva kusy).

Přepis výslovnosti korejských číslovek:
1 - hana (zkrácený tvar: han), 2 - tul (zkrácený tvar: tu), 3 - set (zkrácený tvar: se), 4 - net (zkrácený tvar: ne), 5 - tasŏt, 6 - jŏsŏt, 7 - ilgop, 8 - jŏdŏol, 9 - ahop, 10 - jŏl

ŏ - otevřené "o" - vyslovuje se podobně jako "o", ale je otevřenější a bez zaokrouhlení rtů

Přepis výslovnosti sinokorejských číslovek
1 - il, 2 - i, 3 - sam, 4 - sa, 5 - o, 6 - juk, 7 - čchil, 8 - pchal, 9 - ku, 10 - šip

Korejské číslovky naleznete i např. na http://korejstina.blogspot.com/2008/07/lekce-5-slovky.html. Při nácviku výslovnosti Vám mohou pomoci různé ukázky - např. http://www.youtube.com/watch?v=lNRUjeQwzWA.

Použitá literatura:
* PUCEK, Vladimír. Gramatika korejského jazyka. Praha : Nakladatelství Karolinum, 2005. s. 262-263. ISBN 80-246-1004-3.
* Asijský tlumočník : 8 významných jazyků Asie : základní konverzační obraty. Dubicko : Infoa, 2003. s. 81, 96. ISBN 80-7240-249-8.