kopie knihy a její půjčování

Text dotazu

Dobrý den, když někdo občas ztratí knihu, tak ji knihovna občas nahradí kopií. Ale mohou se tyto kopie půjčovat, když nahradily originál? Nevíte, jak je to u Vás, nebo legislativně celkově?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

možnost zhotovit kopii knihy jako náhradu za ztracený dokument upravuje Autorský zákon č. 121/2000 Sb. Bližší výklad ve vztahu ke knihovnám v oblasti reprografických služeb naleznete např. v článku dr. Matušíka (http://knihovna.nkp.cz/knihovnaplus101/matus.htm). V části 7 je zde uvedeno, že knihovny mohou zhotovit kopii za poškozený nebo ztracený dokument v případě, že se tento dokument již nenachází na trhu. Tuto náhradu je možné půjčovat podle pravidel platných pro původní dokumenty.

Další informace o vztahu knihoven k Autorskému zákonu najdete např. v prezentaci dr. Richtera (http://knihovnam.nkp.cz/docs/RegFce2011/2011_Richter_Eslu_by.pdf), tomuto tématu je věnovaná i celá sekce portálu pro knihovny (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/03_index.htm).

Dále k Vašemu dotazu uvádíme výňatek z Knihovního řádu naší knihovny - Knihovní řád Národní knihovny ČR, část desátá, bod,  7 uvádí :

Knihovní řád Národní knihovny ČR, část desátá, bod,  7 uvádí :
7.Ztrátu nebo poškození knihovní jednotky je uživatel povinen Národní knihovně bezodkladně ohlásit. O způsobu náhrady ztracené nebo poškozené knihovní jednotky rozhoduje Národní knihovna. Přednostně je požadována náhrada škody uvedením do původního stavu - zpravidla obstaráním náhradního výtisku téže jednotky ve stejném vydání a vazbě. Jestliže uvedení do původního stavu není možné nebo účelné, může Národní knihovna požadovat náhradní výtisk jednotky v jiném vydání nebo finanční náhradu. V dohodě s uživatelem může přijmout i jinou publikaci. Výše finanční náhrady se řídí aktuální tržní cenou jednotky nebo cenou zhotovené kopie včetně ceny případné vazby. Uživatel je dále povinen uhradit veškeré náklady, které Národní knihovně v souvislosti se ztrátou nebo poškozením knihovní jednotky a její náhradou vznikly. Tím není zbaven povinnosti uhradit poplatek z prodlení v případě nahlášení ztráty knihovní jednotky po vypršení stanovené výpůjční lhůty.

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Knihovni_rad&submenu2=117