Konvergenční proces ve východním a západním Německu

Text dotazu

Konvergenční proces ve východním a západním
Německu.

Odpověď

Budování nových spolkových zemí

Po sjednocení obou částí rozděleného Německa v roce 1990 byl stát postaven před velký, historicky jedinečný úkol. Jeho cílem bylo vyrovnat životní podmínky mezi východní a západní částí země. Protože téměř celý východoněmecký průmysl byl zastaralý a ekonomika nebyla konkurenceschopná, bylo třeba vynaložit vysoké částky na její modernizaci. Od sjednocení bylo do nových zemí ročně převedeno okolo 80 miliard eur, což odpovídá asi 3 % hrubého domácího produktu celého Německa. Přesto se proces konvergence vyvíjel pomaleji, než se předpokládalo. V pěti nových spolkových zemích se však v posledních letech vytvořil malý, ale silně výkonný průmyslový sektor špičkových technologií, který je koncentrován do několika center. K těmto úspěšným regionům patří především Drážd'any, Jena, Lipsko, Leuna a Berlín-Braniborsko. Novým motorem růstu se stal mezitím zpracovatelský sektor, kde nárůst výroby je nadále vysoký. Protože mzdové náklady ve výrobní sféře jsou nižší než západoněmecký průměr a používá se zde většinou jen nejmodernější technika, dosahuje toto odvětví výsledků srovnatelných s úrovní starých spolkových zemí. Disponibilní příjmy na obyvatele činily v roce 2006 přibližně 14 600 eur (18 800 eur ve starých spolkových zemích), a dosáhly tak oproti roku 1991 dvojnásobku. Přesto zůstává ve východním Německu hlavním úkolem snižování nezaměstnanosti. V platnost vešel v roce 2005 tzv. Solidární pakt II, který je finančně dotován částkou 156 miliard eur a má do roku 2019 zajišt'ovat rozvoj a zvláštní podporu nových spolkových zemí.

Životní poměry na východě a západě Německa

Sžívání východního a západního Německa patří k nejdůležitějším politickým cílům spolkové vlády. Od znovusjednocení roku 1990 velmi významně postoupilo v mnoha oblastech vyrovnávání životních poměrů na východě a západě Německa. Například v oblasti vzdělání a zdraví jsou rozdíly sotva patrné. Dopravní a telekomunikační infrastruktura na východě Německa patří k nejmodernějším na světě, také v oblasti technologií, jako jsou energetické a přírodní technologie, si někdejší Východní Německo vede velmi úspěšné. Většina historických center byla příkladně zrestaurována a láká mnoho turistů. V některých oblastech – jako např. při hlídání dětí předškolního věku – dokonce východ Německa udává tempo. Roční příjem obyvatel východního Německa byl v roce 2006 zhruba 14 600 eur – oproti 18 800 eur ve starých spolkových zemích – což znamená, že se od roku 1991 zdvojnásobil. Důchody v pěti nových spolkových zemích přesahují u mužů (1004 euro měsíčně) i u žen (664 euro měsíčně) výši důchodu ve starých spolkových zemích, kde muži pobírají průměrně 967 euro a ženy 485 euro měsíčně. To je možné vysvětlit zejména poukazem na pracovní biografie důchodců a důchodkyň v nových spolkových zemích, kteří až do znovusjednocení roku 1990 pracovali na plný úvazek.

Míra nezaměstnanosti v nových spolkových zemích dosáhla nejnižší hodnoty od roku 1991 v létě 2008, kdy se vyšplhala na 12,8 procent. Ale i přesto jde stále o dvojnásobek míry nezaměstnanosti ve starých spolkových zemích. Situace na trhu práce je velice rozdílná v závislosti na regionu, branži a kvalifikaci zaměstnanců: Především v hospodářských centrech, jako jsou Drážďany, Chemnitz a Lipsko je hustota pracovních míst dokonce vyšší než v mnoha západoněmeckých oblastech.

Také výroční zpráva o stavu německého sjednocení z roku 2008 konstatuje v oblasti hospodářství významné rozdíly mezi novými a starými spolkovými zeměmi: Výkon ekonomiky – při němž se porovnává hrubý domácí produkt na hlavu obyvatelstva – se v roce 2007 pohyboval v případě pěti

nových spolkových zemí kolem 70% jedenácti starých spolkových zemí. Spolková vláda se proto „nadále zavazuje k trvalému překonávání rozdílů vyplývajících z někdejšího rozdělení Německa“. K hlavním úkolům podpory patří kromě jiného i další posilování hospodářství s ohledem na budoucnost stejně jako programy pro dlouhodobě nezaměstnané, osoby vyššího věku a s nižší kvalifikací. Velké šance pro východní Německo spatřuje spolková vláda i v prohlubování evropské spolupráce se středoevropskými a východoevropskými sousedy Německa.

Utváření vnitřní jednoty Německa je také úkolem občanské společnosti. Z tohoto důvodu vypisuje spolková centrála pro politické vzdělávání každoročně „Cenu jednoty – občanská cena za příspěvek k německému sjednocení“. Touto cenou jsou vyznamenáváni lidé a projekty, které významně a tvůrčím způsobem přispívají k německému sjednocení a posouvají vlastními silami a myšlenkami srůstání východu a západu Německa.

http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/cz/

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/politiky-eu/pakt-stability-a-rustu/1000521/47666/

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Proces_realne_konvergence_MF_2008_pdf.pdf

http://www.cepsr.com/clanek.php?ID=57

http://www.integrace.cz/integrace/katalog/soubory/ilona_svihlikova.pdf

http://ec.europa.eu/index_en.htm

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1090,30070682,1090_33076576&_dad=portal&_schema=PORTAL

Literatura:

Nachtigal, V. – Tomšík, V.: Konvergence zemí střední a východní Evropy k Evropské unii. Praha, Linde 2002.

Report on the State of the European Union. Volume I. Palgrave MacMillan 2005