KONFIDENT - význam slova

Text dotazu

Dobrý den, byli byste tak laskavi a vysvětlili mi původ a přesný význam slova KONFIDENT?

Odpověď

Dobrý den, slovo konfident je odvozeno z latinského confidens, což je tvar příčestí slovesa confidere, které znamená důvěřovat. Skládá se z předpony con- a základu fidere (=věřit). Předpona con- (com- před jinými hláskami) má význam skládání dohromady.
Slovo doslova znamená důvěrník, užívá se především v posunutém významu jako důvěrní policije, tj. udavač. Vskytuje se například ve spojeních: placený konfident, policejní k. apod.
Zdroje:
Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. ; 22 cm