konec světa, Hannah Montana

Text dotazu

je pravda že roku2012-2013 planeta cela země vibuchne jo a bude hannah montana vistupovat někdy ve znojmě o podzimních prazdninch ted

Odpověď

Dobrý den, domněnka o konci světa v roce 2012 má zřejmě původ v mayském kalendáři, který se právě v tomto roce završí (počítá se od 13. srpna 3114 př. Kr.). K výpočtu časových cyklů i k měření času používali Mayové dva druhy kalendáře:
jedním z nich je posvátný tzolkin s třinácti čísly a dvaceti symboly, druhému říkali haab (odpovídá zhruba našemu slunečnímu roku). Pomocí těchto nástrojů měřili Mayové časové úseky dosahující délky několika milionů let.
Stejným způsobem počítali i oběžné dráhy planet.
Mayové například používali cyklus o 104 000 letech, jenž obsahoval čtyři období po 26 000 letech. V současné době žijeme v poslední, tedy čtvrté epoše. Každé ze čtyř kratších období se dělilo na pět period po 5 200 letech, které se členily na 13 baktunů (13 x 400 roků). 400 let se skládalo z dvaceti katunů po dvaceti letech. V každé z uvedených period se nyní ocitáme ve finálním období. Dospěli jsme na konec jak nepředstavitelně dlouhých, tak i poměrně krátkých časových úseků.
K dalšímu obratu dojde v roce 2012 (nebo roku 2013, data se mírně liší v závislosti na typu kalendáře, nejčastěji uváděným datem je však 21. prosinec 2012). Zmíněné cykly vypočítali Mayové před přibližně 1300 lety a dlouhou dobu je střežili jako své tajemství.
Rokem 2012 končí podle Mayů jedna epocha (období tzv. devíti pekel) a poté bude následovat nové období, započne nový cyklus (tzv. třinácti nebes). Tato nová doba se musí řídit jinými pravidly, potřebuje jiné vzory chování, myšlení a také nový způsob soužití na této planetě.

Podrobnější informace obsahují např. publikace:
WIMMER, Magda. Proroctví Mayů. Liberec : Dialog, 2008. -- 265 s., [22] s. obr. příl. : il. (některé barev.) ; 21 cm. ISBN 978-80-86761-91-6 (váz.)
GILBERT, Adrian. Konec světa : další mayská proroctví. V Praze : Knižní klub, 2008. -- 327 s., [16] s. barev. obr. příl. : il., mapy, portréty, geneal. tabulky ; 24 cm. ISBN 978-80-242-2209-7 (váz.)

Hannah Montana bohužel do konce tohoto roku nezavítá do České republiky, většinu koncertů bude mít v USA a ke konci roku také ve Velké Británii a Irsku.
Přehled plánovaných koncertů naleznete např. na oficiálních stránkách Miley Cyrus (http://www.mileycyrus.com/events/) a dalších:
http://www.hannahmontanaconcerttour.com/hannah-montana-tour-dates.hmtl
http://www.hannahmontana.net/miley-cyrus-tour-dates.html.