Kompetence všeobecných sester

Text dotazu

Dobrý den,

píši diplomovou práci a potřeboval bych poradit ohledně kompetencí všeobecných sester. Jedná se mi především o kompetence v krajní nouzi bez indikace lékaře, např. lékař je mimo odd. a probíhá resuscitace, nebo lékař uvízl ve výtahu a nemůže se k resuscitaci dostavit. Jaké jsou v tomto případě kompetence registrované sestry se specializací ohledně zajištění průchodnosti dýchacích cest, podávání léků (katecholaminů), atp.?

Odpověď

Dobrý den,

Činnosti   /kompetence/ zdravotnických pracovníků jsou stanoveny právním předpisem.  Jedná se o Vyhlášku č.  55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.  Činnosti všeobecné sestry ustanovuje § 4 této vyhlášky.

Život zachraňující výkony, tj. poskytovat základní resuscitaci, musí dle zákona každý občan tedy i všeobecná sestra a to podle svých znalostí.  Viz § 207 Trestního zákoníku č. 40/2009 Sb. (neposkytnutí první pomoci je trestný čin, kde hrozí odnětí svobody  1  - 3 roky nebo zákaz činnosti).

Zahajovat a provádět  resuscitaci se zajištěním dýchacích cest a s použitím dostupného technického vybavení, včetně defibrilace po provedení EKG,  může dle § 55 vyhl. č. 55/2011 Sb.   všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí v oboru Intenzivní péče (dříve Anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče, potom Ošetřovatelská péče v anesteziologii, resuscitaci a intenzivní péči).  Přičemž zajištěním dýchacích cest se rozumí každé zajištění, které sestra ovládá; může to být laryngeální maska, vzduchovody, ale i endotracheální intubace , pokud sestra absolvuje  certifikovaný kurz s problematikou zajištění dýchacích cest (činnosti jsou potom v certifikátu napsány).

Sestra může podávat léky pouze pod odborným dohledem lékaře.  Samostatně, v rámci resuscitace, může léky podávat pouze zdravotnický záchranář pro  urgentní medicínu, tj. po získání specializované způsobilosti - viz § 109 vyhl. č. 55/2011 Sb.

Použité zdroje

Vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků
Zákon č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník