kompetence sociálního pracovníka v zařízení pro ěti vyžadující okamžitou pomoc

Text dotazu

sociální pracovník v přímé péi ve ZDVOPU- kompetence, překžky, omezení v návaznosti na zákon č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí;

Odpověď

Dobrý den,

ZDVOP - zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Na zodpovězení  dotazu z oblasti práva se necítíme zcela kompetentní. Takové otázky je potřeba konzultovat s právníky. Některé právní poradny najdete i na internetu.

Sociálně právní ochranou dle § 1 odst. 1 zákona č. 359/199 Sb., http://www.epravo.cz/top/zakony/sbirka-zakonu/zakon-ze-dne-9-prosince-1999-o-socialne-pravni-ochrane-deti-1754.html, se rozumí zejména 1. Ochrana práva dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu 2. Ochrana oprávněných zájmů dítěte, včetně ochrany jeho jmění 3. Působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny...

Předním hlediskem sociálně-právní ochrany je zájem a blaho dítěte.

Sociálně-právní ochrana se zaměřuje zejména na děti, jejichž rodiče zemřeli, neplní povinnost z rodičovské zodpovědnosti nebo nevykonávají nebo zneužívají práva plynoucí z rodičovské zodpovědnosti...

Dítě má právo požádat orgány sociálně-právní ochrany a zařízení sociálně-právní ochrany, státní orgány, kterým podle zvláštních předpisů přísluší též ochrana práv a oprávněných zájmů dítěte, pověřené osoby, školy a školská zařízení a zdravotnická zařízení o pomoc při ochraně svého života a dalších svých práv...

Dítě má právo požádat o pomoc i bez vědomí rodičů.

Dítě, které je schopno formulovat své vlastní názory, má právo pro účely sociálně-právní ochrany tyto názory svobodně vyjadřovat při projednávání všech záležitostí, které se ho týkají, a to i bez přítomnosti rodičů; vyjádření dítěte se při projednávání všech záležitostí týkajících se jeho osoby věnuje náležitá pozornost odpovídající jeho věku a rozumové vyspělosti. Orgán sociálně-právní ochrany bere v úvahu přání a pocity dítěte, aby nedošlo k ohrožení nebo narušení jeho citového a psychického vývoje...

Orgán sociálně-právní ochrany je povinen na žádost poskytnout soudu a správnímu úřadu údaje potřebné pro občanské soudní řízení a správní řízení...

Zaměstnanci orgánu sociálně-právní ochrany a zaměstnanci obce s rozšířenou působností zařazení do obecního úřadu jsou oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona navštěvovat dítě a rodinu, ve které žije,  zjišťovat v místě bydliště dítěte, ve škole, školském zařízení, zdravotnickém zařízení nebo jiném prostředí, kde se dítě zdržuje, jak rodiče nebo pověřené osoby o dítě pečují, jaké má dítě chování, v jakých sociálních podmínkách dítě žije; mohou pořídit fotografie prostředí, zvukové záznamy dítěte...

Zdroj: http://www.ppp3a9.cz/admin/uploads/Vybrane_paragrafy_o_socialne_pravni_ochrane_deti.pdf

Z elektronického katalogu Národní knihovny ČR, na www.nkp.cz, jsme vybrali  podle klíčových slov / předmětových hesel následující knihy:

Hesla: zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, sociálně-právní ochrana dětí, sociální práce, sociálně-terapeutická práce s rodinou, rodiče a děti, rodinná výchova, rodina a škola, náhradní rodinná péče, psychologické poradenství, sociální poradenství

 Manuál implementace standardu kvality sociálně-právní ochrany : pro zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. -- Vydáni první. -- Praha : MSPV, 2014. -- 134 stran : barevné ilustrace ; 24 cm

 Sborník příspěvků z konferencí Ústavu pedagogických a psychologických věd a Dětského centra Čtyřlístek z let 2008-2010 / editoři Marta Kolaříková ... [et al.]. -- Vyd. 1.. -- Opava : Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, Ústav pedagogických a psychologických věd, 2012. -- 257 s. : il. ; 25 cm

 Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc - umísťování dětí, podmínky péče o děti, financování provozu / Jana Barvíková, Jana Paloncyová ; externí spolupráce Jana Machová. -- 1. vyd.. -- Praha : VUPSV, 2012. -- 112, 6 s. : il. ; 30 cm