Komenský: Orbis sensualium pictus

Text dotazu

Prosím o informaci, kdo je autorem ilustrací (dřevorytů) ke Komenského dílu Orbis pictus.

Odpověď

Dobrý den, jméno autora původních dřevorytů pro první norimberské vydání Orbis sensualium pictus Jana Amose Komenskeho v roce 1658 pravděpodobně není známé. Konkrétní jméno jsme nalezli až ve spojení s levočským vydáním z roku 1685, ve kterém přepracoval ilustrace podle norimberské edice z roku 1658 Jonáš Bubenka (záznam tohoto vydání si můžete prohlédnout v databázi Knihopis Digital - http://db.knihopis.org/l.dll?cll~4300). K další změně v ilustracích patrně došlo  při 2. vydání Orbis pictus ve Vratislavi (1818), některé obrázky byly vytištěné z nových štočků s podpisem G.Sturm nebo signaturou S. V 70.letech 19.století pak v Praze vycházela kniha "Orbis pictus v řeči české a německé", kterou připravil František Patočka a autorem použitých ilustrací byl Jan Kostěnec.

PATOČKA, František. Orbis pictus v řeči české a německé : pro nižší třídy škol středních, jakož i pro školy měšťanské, průmyslové a vyšší dívčí dle Komenského vzdělal a co konversační knihu řeči české a německé upravil František Patočka.  V Praze : I.L. Kober, 1870.  vi, 138 s.

Vývoj vydávání Orbis sensualium pictus je velmi podrobně popsán např. v předmluvě Hertvíka Janíka k X.svazku Veškerých spisů Jana Amose Komenského z roku 1929 a v článku H.Jarníka "Orbis pictus" česky od Bubenky do Chmely.
- JARNÍK, H. "Orbis pictus" česky od Bubenky do Chmely : s přídavkem biografickým. Časopis Matice moravské. 1914, roč. 38, sešit 1-2, s. 82-92.
- KOMENSKÝ, Jan Amos. Veškeré spisy Jana Amose Komenského. Sv. X (8). Orbis pictus. V Brně : Ústřední spolek jednot učitelských na Moravě, 1929. 376 s.

Pro úplnost citujeme i vybrané části textů, které se vztahují k ilustracím použitým v Orbis pictus, z nichž jsme čerpali výše uvedené informace:

KOMENSKÝ, Jan Amos. Veškeré spisy Jana Amose Komenského. Sv. X (8). Orbis pictus. V Brně : Ústřední spolek jednot učitelských na Moravě, 1929. 376 s.
- s. V-LXIX předmluva Hertvíka Jarníka
... krátce před tím byl [rukopis] odeslán do Norimberka tiskaři Endterovi; s tím se Komenský dohodl o vydání svých spisů již r. 1655, očekávaje od něho zejména, aby je vypravil obrázky. Vydání se vleklo ... příčina průtahů byla v opatření rytin.
... Komenskému životní okolnosti těch let naprosto bránily účastniti se výtvarné práce, třebas i jen dohledem; máme ostatně nějaké svědectví ... že výkon norimberského umělce neposuzoval dvakrát příznivě.

KUMPERA, Jan. Jan Amos Komenský : poutník na rozhraní věků. Ostrava : Amosium servis & Nakladatelství Svoboda, 1992. s. 167. ISBN 80-85498-03-0.
... Jejich nedostatek řešila Brewerova  tiskárna roku 1685 vydání obrázkové učebnice Orbis pictus, jejíž český text obsahoval mnoho nářečních slovakismů.  Ilustrace podle norimberské edice z roku 1658 přepracoval Jonáš Bubenka, profesor levočského gymnázia.

KOMENSKÝ, Jan Amos. Orbis sensualium pictus. Praha : Trizonia, 1991. 1555 s. ISBN 80-900953-0-5.
- s. 5-13 úvod Naděždy Kvítkové Komenského Orbis sensualium pictus ... Pro vznik českého textu Orbisu je významné čtyřjazyčné vydání z r. 1685 z tiskárny Samuela Brewera v Levoči. V tomto známém vydání následuje po textu latinském, německém  a maďarském  ještě čtvrtý text, který je směsí nejen českých a středoslovenských jazykových prvků, ale i některých prvků východoslovenských, podobných  polštině, popřípadě i prvků polských. Zvláštní ráz tohoto textu, který reprezentuje případnou fázi spisovně slovenštiny, může být vysvětlen kolektivní prací na jeho vzniku, pobytem jednoho autora, nejspíše Daniela Horčičky - Synapia, v různých jazykových oblastech, částečně i zásahem sazeče aj... Rytiny zhotovil Jonáš Bubenka.

KOMENSKÝ, Jan Amos. Oribis pictus : svět v obrazích. Praha : Fr. Borový,
1941. 2 sv.
- s. 7-27 úvod Jos.Hedricha
... Endter [norimberský tiskař, který vytiskl první vydání v roce 1658] opatřil německý překlad latinského textu a dřevoryty pro obrázky. Jméno rytce není známo. Nebyl to ovšem velký umělec, nýbž spíše dobrý řemeslník, který se dovedl přizpůsobit požadavků textu. Měl-li Komenský nějaký vliv na obrázky, nevíme...
Vydání s českým textem se objevilo až po smrti Komenského, a to na Slovensku, v Levoči r. 1685. Jméno českého překladatele neznáme; zvláštní chvály nezasluhuje. V Čechách se tento tisk protestantského původu  nemohl ovšem rozšířít. Nový český překlad (zase neznámého původu) byl vydán až v dobách teresiánské školské reformy (r. 1779 u Trattnera ve Vídni)... Norimberští Endterové přestali tisknout Orbis r. 1780. Tehdy (od r. 1720) měli už druhou garnituru štočků. Ty prodali do Vratislavě tiskaři W.B.Kornovi, který pak vydal Orbis latisko-polsko-francouzsko-německý r. 1805 a po druhé r. 1818.  V tomto druhém vydání byly některé obrázky tištěny z nových štočků (s podpisem G.Sturm neb signaturou S). Toto druhé  vydání se dostanlo náhodou do rukou vlasteneckého profesora královéhradeckého  Josefa Chmely. Ten ... rozhodl se poříditi  přeložení české a postarati se o nové rozšíření Světa v obrazích.... Pro svou myšlenku získal Chmel vlasteneckého nakladatele hradeckého Jana Hostivíta Pospíšila. Ale pořizovati štočky bylo nad sílu obou podílníků. Vratislavský nakladatel byl však ochoten prodat jim svůj poklad...