Komenského Škola hrou

Text dotazu

Dobrý den, v jaké knize či výboru si můžu přečíst od Komenského Škola hrou?

Odpověď

Dobrý den,

v našich dostupných zdrojích jsme nenašli, že by vyšlo celé dílo v češtině. Bibliografie knižních komenian 1945 - 1977. Praha: Ústav školských informací při Ministerstvu školství ČSR, 1979. uvádí tato vydání:

Škola hrou. Část VII., akt 1. /Překlad J. Červenky./ Praha: Ústř. Dům um. Tvořivosti, 1970. 23 s. Divadelní výchova. Příl. 1.

Škola na jevišti. Přel. J. Hendrich. Brno: Komenium, 1946. 119 s. Pedagogické klasobraní. Sv. 1.

2. vyd.: 1947

Myšlenky obsažené ve  Škole hrou (Schola ludus) lze najít např. v knihách, viz níže. Záznamy jsou z elektronického katalogu NK ČR na www.nkp.cz,  báze NKC:

     Komensky, Jan Amos, 1592-1670

     De studii pansophici impedimentis / Jan Amos Komensky ; k vydani upravil Ot. Kadner. -- Brno : Ustredni spolek jednot ucitelskych na Morave, 1915. -- 2 l., 489 s., 1 l. ; 8. -- (Veskere spisy Jana Amose Komenskeho ; IX)

     ISBN (Vaz.)

     Obsahuje:Laborum scholasticorum in illustri Patakino gymnasio continuatio -- Vydani spisu Fortiova a Erasmova -- Fortius redivivus -- Praecepta morum -- Leges scholae bene ordinatae -- Schola ludus -- Coronis

     Kadner, Otakar, 1870-1936

     Signatury:* 54 F 068555* 54 F 093797* III 007448* III 018305* RF A 007630* RF A 007943* RF B 076929* RF B 080945* RF B 087632

     Komensky, Jan Amos, 1592-1670

     Des Johann Amos Comenius Schola Ludus d. i. Die Schule als Spiel / Joh. Amos Comenius ; ins deutsche ubertragen von Wilhelm Botticher. -- Langensalza : Hermann Beyer & Sohne, 1888. -- xvi, 373 s. ; 21 cm. -- (Bibliothek Padagogischer Klassiker)

     ISBN (Broz.)

     Tisteno svabachem

     Botticher, Wilhelm

     Signatury:* G 001257

     Tauber, Jan B., 1906-1976

     Komenskeho skola hrou znovu ozivena (Comenii Schola ludus rediviva) : Prispevek k vychove a vzdelavani dospelych : pro posl. fak. filozof. / Autori: Jan Tauber, Vera Tauberova. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1977 (ST 6). -- 242 s. ; 4

     Pozn. -- Odkazy na lit. -- S obr. a fot. v textu -- Rozmn. -- UK v Praze. Fak. filozoficka -- Ucebni texty vysokych skol -- 800 vyt. -- Vyd. Univ. Karlova v Praze -- Soubez. lat. nazev -- Priklady a ukazky scholy ludus -- Cast. prel. z angl. a lat. -- Bibliogr.

     Tauberova, Vera

     Univerzita Karlova

      * Skola hrou - teorie a uziti - ucebnice vysokoskol.

      * Komensky, Jan Amos (1592-1670 pedagog ces.): Schola ludus - vyznam - ucebnice vysokoskol.

     Signatury:* III 077094* SF I 051797* SF I 051798

     Komensky, Jan Amos, 1592-1670

     Padagogische Schriften. Zweiter Band, Schola Ludus = Die Schule als Spiel / Joh. Amos Comenius ; ins deutsche ubertragen von Wilhelm Botticher. -- 2. Aufl.. -- Langensalza : Hermann Beyer & Sohne, 1907. -- 373 s. ; 21 cm. -- (Bibliothek Padagogischer Klassiker)

     ISBN (Vaz.)

     Nazev orig.: Schola ludus

     Tisteno svabachem

     Prelozeno z latiny

     Botticher, Wilhelm, 19. stol.

      * latina

      * didakticke hry

      * dramaticka vychova

      * metodicke prirucky

     Signatury:* G 000821* I 505419

     Komensky, Jan Amos, 1592-1670

     Skola na jevisti = [Schola ludus]. (Pars IV-V) / Jan Amos Komensky ; prelozil [z latiny] Dr. Josef Hendrich. -- Vydani prvni. -- Brno : Komenium, ucitelske nakladatelstvi, 1947 (Typia). -- 119-[i] s. ; 21 cm. -- (Pedagogicke klasobrani ; sv. 1)

     ISBN (Broz.)

      * Nazorne vyucovani - divadlo

     Signatury:* 54 G 036109* II 031666* RF B 133413

Záznam ze souborného katalogu na www.nkp.cz, katalogy a databaze , baze SKC:

Komenský, Jan Amos, 1592-1670

Škola hrou. Část VIII., akt 1 / Jan Amos Komenský ; překlad a poznámky J. Červenka

Praha : Ústřední dům lidové umělecké tvořivosti, 1970

Ve fondu   ABA012 [NPMK JAK Praha]

                      ABB010 [FLÚ AV ČR - Filosofická knihovna Praha] -- sign. A 162

Další původce   Červenka, J.

Poznámka   Překládáno podle vydání Otakara Kádnera obsaženého ve Veškerých spisech J.A. Komenského sv. 9, Brno 1913