kolikrát ročně plodí borůvky

Text dotazu

Známá tvrdí, že borůvky plodí dvakrát ročně. Nikde se mi nepodařilo najít informaci, kolikrát ročně borůvky plodí a zda některé druhy plodí dvakrát.

Odpověď

Dobrý den,

Brusnice borůvka (Vaccinium corymbosum) je známá pod názvem borůvka chocholičnatá, zahradní, kanadská, vysoká nebo také borůvka americká. V našich zemích se nejvíce sbírají plody borůvek z přirozených porostů. Mnohdy se také nejúrodnější plochy nacházejí v přírodních rezervacích nebo v místech, kde je sběr zakázán. Borůvky neplodí dvakrát ročně, ale dozrávají postupně (od června do září), proto se mnohdy může zdát, že plodí několikrát. V nížinách, kde vládne teplejší počasí, začínají rané odrůdy dozrávat už po 20. červnu, v horských oblastech zpravidla později.

Použité zdroje

DUŠKOVÁ, Ludmila a KOPŘIVA, Jan. Pěstujeme maliny, ostružiny a borůvky. 1. vyd. Praha: Grada, 2003. 83 s., [6] s. obr. příl. Česká zahrada; 43. ISBN 80-247-0532-X.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Brusnice_bor%C5%AFvka