Kolik máme v ČR škol (SZŠ, VŠZ, VOŠ) pro obor Všeobecná sestra?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké možnosti má dnes student, pokud se rozhodne studovat obor Všeobecná sestra. Kolik vysokých a vyšších odborných škol je na území ČR k dispozici? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, odbornou způsobilost  k  výkonu povolání všeobecné sestry lze  získat  absolvováním  nejméně tříletého akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu všeobecných sester, absolvováním nejméně tříletého studia v oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšších zdravotnických školách nebo studia v oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšší zdravotnické škole v délce nejméně jeden rok, jde-li o zdravotnického pracovníka, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání praktické sestry.

Odborná způsobilost k výkonu povolání praktické sestry se získává absolvováním střední zdravotnické školy v oboru zdravotnický asistent, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2018/2019.

Pokud tedy chcete studovat obor všeobecná sestra, máte v současné době tři možnosti. Absolvovat studium tříletého bakalářského oboru Všeobecná sestra na vysoké škole, absolvovat studium tříletého oboru Diplomovaná všeobecná sestra na vyšší odborné škole nebo nově dle § 21b, odst. 1, písm. b) zákona č. 201/2017 Sb. /novela zákona č. 96/2004 Sb./ s účinností od 1.9.2017 absolvovat jeden rok studia na vyšší odborné škole, pokud máte ukončené studium oboru zdravotnický asistent na střední zdravotnické škole.

 V ČR je  75 středních a vyšších odborných zdravotnických škol. Seznam naleznete na http://www.seznamskol.eu/typ/zdravotnicka-skola/

 V ČR je 14 vysokých škol, kde můžete absolvovat obor všeobecná sestra. Seznam naleznete na  http://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/obory/V%C5%A1eobecn%C3%A1+sestra