Kolik a jaké prázdniny byly v 80. letech 20. století?

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla, jaké byly prádzdniny před revolucí, zda je pravda, že jich bylo méně než v současnosti. Děkuji.

Odpověď

Před rokem 1989 bylo prázdninových dní opravdu méně než dnes. Pro srovnání uvádím stav z roku 1987:

Zimní prázdniny               23. 12. – 2. 1.

Jarní prázdniny                 1 týden (platí od šk. roku 1953/54)

Letní prázdniny                1. 7. – 31. 8.        (tento termín platí od roku 1925)

(Čerpáno z Věstníku MŠ a MK ČSR, rok 1987)

Další volné dny pak byly:

1. 1., Velikonoční pondělí, 1. 5., 9. 5., 28. 10., 24. – 26. 12.

Dnes přibyly podzimní prázdniny (2 dny připojené ke státnímu svátku 28. 10.), Velikonoční prázdniny (Zelený Čtvrtek + Velký Pátek) a pololetní prázdniny (obvykle 1 den).

Dále přibyly i nové státní svátky: oslava 9. 5. se přesunula na 8. 5., 5. a 6. 7., 28. 9., 17. 11., zavedeno volno na Velký Pátek.

Použité zdroje

Čerpáno z Věstníku MŠ a MK ČSR, rok 1987