kódová označení českých knih před nástupem ISBN kódu

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych se zeptal na význam různých
kódových označení českých (československých) knih před nástupem jednotného
ISBN kódu v roce 1989. Například kniha ŠIROKÝ, J., ŠIROKÁ, M. Základy
astronomie v příkladech. 2. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství n.
p., 1973. 160s. je označena několika kódy, kterým však nerozumím a nejsem si
jistý jejich významem. V rámci samotného nakladatelství je kniha zřejmě
označena interním číslem 35-09-04. Nejspíš hlavní identifikační číslo
14-370-73 je vytištěno v rámečku společně s cenou knihy. Zajímalo by mě zda
se toto číslo také uvádí v citacích (místo dnešního ISBN) a jaké je jeho
označení?
Díky

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se opožděnou odpověď. Číslo, které zmiňujete, je patrně označení tematické skupiny (např. 01/19, 12/5). Tento údaj se uváděl v tiráži knihy spolu s dalšími informacemi. K tematickým skupinám se nám bohužel nepodařilo najít více informací. Vedle tematické skupiny se v tiráži uváděl i další číselný údaj, který nejsme v tiráži konkrétní knihy schopni blíže identifikovat, a to číslo povolovacího výměru.

Např. v knize "Od rukopisu ke knize a časopisu" jsou mimo jiné v tiráži uvedena blíže neidentifikovaná čísla: DT 655 + 001.81 (pravděpodobně Mezinárodní desetinné třídění, systém pro věcnou klasifikaci), 05/158, 510/21,857 a 04 - 606 - 83. Na deskách knihy jsou v rámečku s cenou knihy uvedena čísla 04 - 606 - 83  a 05/158. Záznam zmíněné knihy "Od rukopisu ke knize a časopisu" naleznete v Elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000002332&local_base=NKC) i v naskenovaném Generálním katalogu (https://retris.nkp.cz/ > skříň STEL - ŠIKI > zásuvka ŠALB-ŠANŠ > záznamy č. 84-85), ani jedno z výše uvedených číselných označení z tiráže knihy není v těchto záznamech zmíněno.

V knize "Dějiny české literatury 1945-1989" je uvedeno, že základem vydavatelského programu se vzhledem ke komplikované byrokratické proceduře i systému řízení národního hospodářství postupně stávaly předem schvalované roční ediční plány. Obecně se jejich náplň řídila tematickou specializací (gescí) příslušného nakladatelství. Té odpovídala hierarchicky uspořádaná číselná řada tematických skupin, seřazených podle politicko-ideologických preferencí.

K tomuto tématu jsme ještě nalezli brožurku "Třídění thematického plánu československé knižní produkce", otázkou je, zda jde o stejné tematické skupiny zmiňované v knize J.Šaldy.

Více informací by snad mohlo být obsaženo v dobových odborných článcích, které byly zaznamenávány v "Bibliografii ceskeho knihovnictvi, bibliografie a VTI". Tato řada by mohla být kromě NK ČR dostupné i v dalších knihovnách, např. ve Studijní a vědecké knihovně v Plzni.

použitá literatura:

* ŠALDA, Jaroslav. Od rukopisu ke knize a časopisu. 4. přepracované vydání. Praha: SNTL, 1983. s. 194.

* Dějiny české literatury 1945-1989. sv. II, 1948-1958. Praha: Academia, 2007. s. 73.

* MEDONOS, Sáva. Třídění thematického plánu československé knižní produkce. Praha: Průmyslové vydavatelství, 1951. 27 s.