kočovní loutkoherci

Text dotazu

Zajímá mne rodina světem jdoucích loutkoherců Schmiedů z Nezdic. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

zdá se, že informací ke kočovným loutkohercům poloviny 19. století se bohužel nedochovalo příliš mnoho. Ústředními dokumenty k této tématice tak zůstávají úřední seznamy žádostí o vystavení koncese na loutkohereckou činnost.

K rodině Schmiedtů (či Schmiedů)  jsou k dispozici následující záznamy:

"Jan Schmiedt z Horních Nezdic na Klatovsku (o němž píše J. Š. Baar) byl zamítnut 17. října 1846, č. 8627, s tím, že je příliš mnoho loutkářů a žadatel nepředložil lékařské vysvědčení. Znovu byl zamítnut 6. února 1852 a 10. ledna 1854, protože je mnoho žadatelů. Podle elenchu 1861 loutkařil pak v letech 1861-1867. Jan Schmiedt jun. z Nezdic dostal oprávnění na loutky a gymnastiku pro Čechy 18. prosince 1859, č. 13449, i následujícího roku; podle elenchu 1861 působil až do roku 1883. Podle téhož pramene hrál Antonín Schmiedt z Nezdic s manželkou Annou v letech 1861-1864, manželka Anna po něm v letech 1865 až 1868."

zdroj: BARTOŠ, Jaroslav. Loutkářská kronika: kapitoly z dějin loutkářství v českých zemích. 1. vyd. Praha: Orbis, 1963. 301 s., [40] s. obr. příl. Knihovna loutkářských souborů. (str. 182)

V díle Jindřicha Šimona Baara "Paní komisarka" vystupuje postava loutkáře Karla Šmída. "Loutkáři Šmídové jsou sice historičtí, pocházeli z Nezdic na Klatovsku, ale první z nich, Jan, začal legálně loutkařit teprve v letech padesátých a není pravděpodobné, že by některý jeho předek hrál již ve čtyřicátých letech na povolení klatovského krajského úřadu."

(zdroj: BARTOŠ, Jaroslav. Loutkářská kronika: kapitoly z dějin loutkářství v českých zemích. 1. vyd. Praha: Orbis, 1963. 301 s., [40] s. obr. příl. Knihovna loutkářských souborů. str. 149)

Pokud byste se chtěla dozvědět více o historii loutkoherectví v období 19. století, doporučujeme Vám prostudovat knihu:

* ČESAL, Miroslav. Kapitoly z historie loutkového divadla a české školy herectví s loutkou: 25 kapitol o českých kočovných marionetářích: [určeno pro posluchače fakulty divadelní]. 1. vyd. Praha: SPN, 1988. 134 s.

Popřípadě dokument:

* DUBSKÁ, Alice. Dvě století českého loutkářství: vývojové proměny českého loutkového divadla od poloviny 18. století do roku 1945. 1. vyd. V Praze: Akademie múzických umění, 2004. 302 s. ISBN 80-7331-008-2.

Jiné zdroje o loutkoherecké historii a kočovných loutkohercích jméno rodiny Schmiedtů povětšinou pouze zmiňují:

např. článek:

* Za loutkovými divadelníky na Klatovsku. Týdeník Klatovska. 2008, r. 18, č. 46 (12.11.), s. 4.

Internetové zdroje:

* http://jihoceske-rody.eu/rody/kategorie/index/jauneri-svetsti/potulni-herci/

* http://www.rodokmeny.zelec.net/oxy/n188.htm#3508

* http://www.rodokmeny.zelec.net/rod/f1181.htm#note

* https://www.myheritage.cz/names/marie_staubertov%C3%A1

Další archivní materiály můžete dohledat ve státních archivech: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0005  ; http://www.genealogie.cz/aktivity/digitalizace/