Knihy o životě ve 30. letech

Text dotazu

Dobrý den, hledám publikace popisující běžný venkovský život za první republiky - 30. léta, nejlépe jižní Čechy. Zajímá mne cokoli od rozvrstvení obyvatelstva přes stravu, nástroje a běžné předměty v domácnosti přes zemědělskou malovýrobu až po nákupy, ošacení, trávení volného času, vzdělání, praktikování náboženství, nábor mladých venkovských dívek do klášterů....
Potřebuji nasměrovat, na internetu se mi k tomuto tématu nepodařilo zatím najít téměř nic.

Odpověď

Knihovna Historického kabinetu FF UK doporučuje:

Dějiny hmotné kultury a každodennosti českého venkova devatenáctého a první poloviny dvacátého století / [autorský kolektiv Pavel Novák ... et al.], Praha : Národní zemědělské muzeum Praha, 2007

Dějiny českého venkova v příběhu Ouběnic / Josef Petráň ve spolupráci s Lydií Petráňovou, Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2011 – jedná se o vypsání dějin venkova na příkladu jedné středočeské vsi.

Z obecnějších titulů bych doporučila ještě knihy: České země v éře první republiky (1918-1938). 1.-3. díl/ Zdeněk Kárník, Praha : Libri, 2000-2003, kde mohou být případně (ve 3. dílu) i odkazy na další literaturu.

Knihovna Ústavu etnologie doporučuje:

Strachotová, Ivana 2010: Svojšín 1900-1938: život na vesnici v první třetině 20. století  - DIPLOMKA (u Tachova)

Olejník, Jan 1989: Ze života Podlesí: kapitoly z dějin a současnosti obcí Kváskovice, Zálesí, Dražov a Dobrš (Pošumaví kolem Vacova)

Pargač, Jan 1988: Tradice v kulturním a společenském životě nymburské vesnice

Scheufler, Vladimír - Zdeněk Salzmann 1986: Komárov: a Czech Farming village : addenda in the enlarged edition (Komárov u Soběslavi)

Lochovský, Zdeněk 1981: Role učitele ve vesnické společnosti (DIPLOMKA - prezenčně)

Macháčková-Kadeřábková, Jaroslava 1975: Vývoj vesnických staveb a způsob bydlení v Buzicích na Blatensku od konce 19. století do současnosti DIPLOMKA - prezenčně (Blatná - JČ)

Duriš, Jaroslav Spirhanzl 1945: Staré jihočeské chalupy

Kraus, František 1934: Ze života obce Doudlevec  (Plzeňsko)

Stránská, Drahomíra 1931: Lidové obyčeje hospodářské: zvyky při setí: příspěvek k srovnavacímu rozboru

Žalud, Augustin 1919: Česká vesnice: život našich předků, poměry hospodářské a sociální, jejich slavnosti a obyčeje, byt (stavby a zařízení), umění lidové

Blümlová, Dagmar 2000: Sto tváří z jihočeské kulturní historie

Tausch, Jaromír 1988: Z Jihočeského národopisu

Haškovec, Prokop Miroslav 1921: Jihočeská čítanka: sborník poučných statí o povaze a rázu krajův i životě v jižních Čechách. Díl 1.

Braniš, Josef 1911: Osídlení Doudlebska

Úlehlová-Tilschová, Marie 2011: Česká strava lidová

+ k prostudování časopisy Český lid, Národopisný věstník, Národopisná revue