knihy o kobercích a pleteninách

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat jestli by se u vás nenašlo
něco o pleteninách a kobercích.Mám napsat seminární práci a na internetu
jsem našla minimum.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ve fondu Národní knihovny ČR se nacházejí dokumenty zabývající se koberci a pleteninami, ovšem z různých hledisek (umění, historie, výroba aj.), proto bychom Vám doporučili, abyste si záznamy v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) raději prošla také sama, do vyhledávacího pole předmět lze zadat klíčová slova koberce OR pleteniny. Několik dokumentů uvádíme na ukázku:

* PIDROVÁ, Věra. Koberce. Brno: ERA, 2006. viii, 112 s.: il. (některé barev.); 21 cm. (Bydlíme. Zařízení). ISBN 80-7366-056-3.

* koberce * příručky

* ACKERMANNOVÁ, Marie. Od uzlíku k tapisérii: macramé-ruční tkaní koberců.

Praha: Mladá fronta, 1978 (Mír 5). 189 s., [16] s. obr. příl.: il.; 13 cm. (Jak; sv. 62).

Resumé: V první části příručky autorka názorně vysvětluje základy vázání uzlů, používané v technice drhání, uvádí různé vzory pro začátečníky i pokročilé a návody ke zhotovení rozmanitých bytových a oděvních doplňků. V druhé části seznamuje s různými technikami tkaní koberců, předložek a tapisérií.

* JUNGR, Miroslav. Orientální koberce: příručka pro sběratele a milovníky koberců i pro ty, kteří se o nich chtějí jenom něco dozvědět. Praha : [s.n.], 2005. 225 s. : il. (převážně barev.) ; 22 cm. ISBN 80-239-6103-9.

* NEKOLA, Daniel. Perské koberce. Praha: Daniel Nekola, Interdesign Praha, 2008. 175 s.: barev. il. ; 31 cm. ISBN 978-80-254-3354-6.

* perské koberce * příručky * obrazové publikace

* ATEŞ, Mehmet. Turkish carpets : the language of motifs and symbols. Kemer: Symbol Carpet, 1995. 111 s. : Barev. il. ; 27 cm.

* ANDROVIČOVÁ, Elena. Viazanie kobercov : pre študentov umeleckých priemyselných a vysokých škôl. Bratislava: Alfa, 1988. 127 s. : barev. obr. ; 4°. (Urob si sám)

* Koberce - vázání ruční - vývoj - příručky

* BLAŽKOVÁ, Lenka; PAŘILOVÁ, Hana. Názvoslovný katalog pletenin. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2010. 25 l. : il. ; 31 cm. ISBN 978-80-7372-588-4.

* pleteniny * oborová terminologie

* KOVÁŘ, Radko. Struktura a vlastnosti textilií 2. Struktura a vlastnosti pletenin. Liberec: Technická univerzita, Fakulta textilní, 1998. 54 s. : il. ; 29 cm. ISBN 80-7083-266-5.

Pokud byste měla zájem o vypůjčení dokumentů v naší knihovně, informace o možnostech výpůjčky jsou u jednotlivých záznamů k dispozici pod ikonou Exempláře. Registrovaní uživatelé NK ČR s platným čtenářským průkazem mohou v katalogu ihned zadat online požadavek na výpůjčku. Nejste-li naší čtenářkou a měla byste o registraci zájem, bližší informace naleznete na našich stránkách - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98 .

Další vhodné prameny byste mohla nalézt také v katalogu Knihovny Uměleckoprůmyslového musea v Praze (http://www.knihovna.upm.cz/ ) nebo Knihovna Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (http://www.ft.tul.cz/databaze/knihovna/ ).