Knihy o afroameričanech

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali byste mi mohli pomoci vyhledat co nejvíce knih s touto tématikou. Otroctví v Americe od počátku - jakýkoliv žánr román,fakta atd. A zda můžete poradit jestli neexistuje nějaký román kde by se vyskotovalo vylíčení situace afroameričanů v Americe v dobách kdy museli pracovat na bavlníkových polích. Děkuji mnohokrát

Odpověď

Dobrý den, tematice dějin otroctví v Americe se věnuje značné množství dokumentů, v rámci služby Ptejte se knihovny Vám však můžeme poskytnout pouze několik odkazů na zdroje. Vyhledání veškeré literatury již spadá do rešeršních služeb, které jsou placené (viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_reserse.htm).

Bohužel prameny týkající se zmíněného tématu jsou vesměs v angličtině, více informací v češtině mohou obsahovat publikace týkající se dějin USA obecně (např. Tindall, George Brown. Dějiny Spojených států amerických. 5., dopl.
vyd.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 904 s. : il., mapy, portréty, faksim. ; 22 cm. ISBN 978-80-7106-588-3):

1) Ottley, Roi. Černá Odyssea : Osudy černého lidu Ameriky. Praha : Práce, 1951 (Práce, záv. 01). -- 422, [2] s. ; 8°. -- (Tvář století ; Sv. 24) (ROD. Výběr. ř. ; Sv. 38)
Resumé: Reportáž o osudech černého lidu v Americe od poč. 17. stol. až po naše dny, vyprávění vystavěné na příbězích a osudech jednotlivců. Pokud jde o líčení prvních let pobytu černého obyvatelstva v Americe, je líčení založeno na základě deníků, životopisů a j. pramenů, pokud jde o novější dobu, na podkladě vyprávění býv. černých otroků atp

2) Wright, Donald R. African Americans in the colonial era : from African origins through the American revolution. Arlington Heights : Harlan Davidson, 2000, c1999. -- xv, 255 s. : il., mapy ; 21 cm. -- (The American history series). ISBN 0-88295-955-7 (brož.)

3) Horton, James Oliver. Hard road to freedom : the story of African America. Volume 1, From African roots through the Civil War. New Brunswick : Rutgers University Press, c2001. -- xi, 203 s. : il., mapy, faksim ; 25 cm. ISBN 0-8135-3180-2 (v. 1 : brož.)

4) Dodd, William Edward. The cotton kingdom : a chronicle of the old South. New Haven : Yale University Press, 1921, c1919. -- x, 161 s. : il. ; 21 cm + mapa. -- (Chronicles of America series ; v. 27).

5) Franklin, John Hope. From slavery to freedom : a history of African Americans. New York : McGraw-Hill, c1994. -- xxxiii, 680 s. : il., obr. příl. ; 24 cm. ISBN 0-07-021907-9.

6) Davis, David Brion. Inhuman bondage : the rise and fall of slavery in the New World. Oxford : Oxford University Press, 2008, c2006. -- xvi, 440 s., [8] s. obr. příl. : il., mapy ; 24 cm. ISBN 978-0-19-533944-4 (brož.).

7) Berlin, Ira. Many thousands gone : the first two centuries of slavery in North America. Cambridge : Belknap Press of Harvard University Press, 1998. -- x, 497 s. : il., mapy ; 23 cm. ISBN 0-674-00211-3 (brož.).

8) Rothman, Adam. Slave country : American expansion and the origins of the Deep South. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 2007, c2005. -- xi, 296 s. : il., mapy ; 21 cm. ISBN 978-0-674-02416-8 (brož.). ISBN 0-674-02416-8 (chyb.)

9) Encyclopedia of African American history, 1619-1895 : from the colonial period to the age of Frederick Douglass. Oxford : Oxford University Press, 2006. -- 3 sv. : il. ; 29 cm. ISBN 0-19-516777-5 (soubor : váz.). ISBN 978-0-19-516777-1 (chyb.)

Užitečné a zejména přehledné informace můžete nalézt také na internetu, většina textů je však opět v angličtině:

http://referaty-seminarky.cz/otroctvi---vyvoj-v-usa/
http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_the_United_States
http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_the_colonial_United_States
http://www.slaveryinamerica.org/history/hs_es_overview.htm
http://www.historyonthenet.com/Slave_Trade/how_slaves_lived.htm
http://www.liu.edu/cwis/CWP/library/aaslavry.htm

K nejznámějším románům, které popisují život otroků na plantážích na jihu USA, patří zejména Jih proti severu od Margaret Mitchell, Kořeny od Alexe Haleyho nebo Chaloupka strýčka Toma od Harriet Beecher-Stowe.