Knihy Jindřicha Spáčila

Text dotazu

Kdysi jsem četla jeho knihu "ˇAť žije sněm" a "Stan
pod...". Tento spisovatl byl učitelem a kdysi mne učil dějepis a češtinu v
Kroměříži.Mohla bych se o něm ještě někde něco dočíst ?

Odpověď

Dobrý den,

Jindřich Spáčil (24.5.1899 Kvasnice u Kroměříže - 20.11.1978 Kroměříž) je autorem řady děl, z nichž některá uvádíme, další tituly je možné vyhledat prostřednictvím elektronického katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) nebo České národní bibliografie (http://sigma.nkp.cz/cze/cnb):

* Bludné kořeny : Román / Jindřich Spáčil. Vydání první. V Brně : Družstvo Moravského kola spisovatelů, 1946 (J. Gusek, národní správa). 183-[I] s. ; 8°.  (Edice Vinice ; Sv. 8)

* Cesta bojovníků : Povídky o lidech pravěku / Jindřich Spáčil. Brno :
[Ruch], 1927 ([Brno : Pokorný a spol.]). 172, [1] s., 1 ins. list ; 12°.
(Knižnice Ruchu ; 9).

* Co dala Kroměříž národu a co dáme my Kroměříži : Esej o poslání města / Jindřich Spáčil. Kroměříž : Měst. NV, 1969 (G). 22, [1] s. ; 8°.

* Dražba duše : romaneto o duši Arnolda Arnda / Jindřich Spáčil ; [tuto III.
část Patera bibliofilského vytvořeného pro VI. schůzku moravských bibliofilů a exlibristů v Přerově dne 20. května 1934 věnují jako soukromý a neprodejný tisk knihomilové ; kresbou vyzdobil Karel Minář]. Kroměříž : [Knihomolové],
1934 (Eduard Dobrovolný). 32, [2] s. : il. ; 8°. (Patero bibliofilské ; Část
3)

* Jaro v podzámecké zahradě kroměřížské / Jindřich Spáčil ; Kresby: J.F.
Kraus. Kroměříž : Bibliofilové, 1935. 19 s. ; 4. S il. Určeno pro 7. sjezd mor. bibliofilů a exlibristů v Břeclavi. Bibliofilie s čís. 155, s podpisy autora a grafika.

* Ječmínkova kytička : Hrst hanáckých pohádek a zkazek / [Autor:] Jindřich Spáčil ; [Barev.] il. Zdeněk Mlčoch. Praha : SNDK, 1957 (Děčín : Graf.
tisk.).  135, [2] s. ; 8°.
Resumé: Barevně ilustrovaná knížka sedmi pohádek vypráví o zrození hanáckého krále Ječmínka a jeho dobrotivém panování mezi hanáckým lidem, jak pomáhal chudým a trestal zlé, jak naučil Matěje pracovat, jak se vyvedl jeho kmotřenec Izidorek a j.

* Lásky a rebelie : Románová kronika z časů nár. probuzení Moravy / Jindřich Spáčil ; Il. Dalibor Chatrný. Brno : Krajské nakladatelství, 1961 ([G]).
415, [3] s. : [9] s. fot. příl. ; 8°.
Resumé: Beletristickou formou psané vyprávění o počátcích národního obrození na Moravě, románová kronika doby, ze které vyrostl rok 1848 a jeho pohnuté události, jak ji svým životem a činy psaly většinou skutečně existující osoby, zejména Ferdinand Urbánek, představitel pokrokově smýšlejícího měštanstva na Moravě, do jejíhož života národního i hospodářského významně zasáhl.

* Mlhy nad domovem : román z nedávných dob / Jindřich Spáčil. V Praze :
Jos.R. Vilímek, 1939. 166 s. ; 20 cm. (Vilímkova knihovna ; sv. 346)

K osobě Jindřicha Spáčila byly vydány tyto samostatné publikace:

* FIŠER, Zdeněk. Jindřich Spáčil. Kroměříž : Muzeum Kroměřížska, 1985. 78 s.
: fot. ; 21 cm. (Kdo byl kdo na Kroměřížsku ; Sv. 1).

* PÁLENÍČEK, Ludvík. Jindřich Spáčil : Medailón k sedmdesátinám. Kroměříž :
ONV, 1969 (Praha : SČT 15). 35, [1] s. ; příč. 12°.

* PÁLENÍČEK, Ludvík. Jindřich Spáčil : Literární medailón. Gottwaldov:
Krajské nakladatelství, 1959 (Kroměříž : Mor. tisk. záv. 32). 47, [1] s. ; 12°
Resumé: Studie o díle moravského epika podává rozbor jeho jednotlivých románů, povídek a knih pro mládež. Zvlášť hodnotí jeho poslední historické romány "Ať žije sněm" a "Tvrz nejpevnější".

Z biografických zdrojů je život a zejména dílo, včetně literatury o J.
Spáčilovi, nejrozsáhleji zpracováno v Lexikonu české literatury: osobnosti, díla, instituce (Díl 4., sv. I , S-T. Dodatky k LČL 1-3, A-Ř. Praha:
Academia, 2008. Str. 287-289. ISBN 978-80-200-1572-3).

Dále se heslo Jindřich Spáčil objevuje v těchto publikacích:

* Kulturní adresář ČSR : Biografický slovńk žijících kulturních pracovníků a pracovnic / sestavil Ant. Dolenský. - 1. ročník. - Praha : Zeibrdlich, 1934

* Kulturní adresář ČSR : Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic / sestavil Ant. Dolenský. - 2. ročník. - Praha , 1936

* Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému / redakci vede B. Němec. - Praha : Otto, 1930-1943. - 6 dílů

* KUNC, Jaroslav: Slovník soudobých českých spisovatelů : Krásné písemnictví v letech 1918-1945. Praha : Orbis, 1945

* PRAŽÁK, František: Spisovatelé učitelé. - Praha : Česká grafická unie,

* KUNC, Jaroslav: Slovník českých spisovatelů beletristů 1945-1956. - Praha
: Státní pedagogické nakladatelství, 1957

* Slovník českých spisovatelů / Redigovali Rudolf Havel a Jiří Opelík ; zpracoval Ústav pro českou literaturu ČSAV. Redigovali Rudolf Havel a Jiří Opelík. - Praha , 1964

* FICEK, Viktor: Biografický slovník širšího Ostravska / zpracoval Viktor Ficek. - Opava : Slezský ústav ČAV, 1972-1983. - Seš. 1-5

* Slovník českých spisovatelů od roku 1945. Díl 2, M-Ž. Praha: Nakladelství Brána; Knižní klub. 1998. Str. 403-404. ISBN 80-7243-014-9 (Brána). ISBN
80-7176-940-1 (Knižní klub).

Záznamy článků o Jindřichu Spáčilovi i článků, jichž je autorem, nabízí také Bibliografie české literární vědy, zejména část pokrývající období od r.
1961 dostupná v elektronické podobě na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio), pro období
1945-1955 zatím k dispozici pouze v tištěné podobě (viz citace níže), 2 články jsme nalezli i v bibliografii mapující nejstarší období do r. 1945 (http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=ret). Několik článků obsahuje také databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), tato databáze však není oborově zaměřená, má retrospektivu od r. 1991.

Bibliografie české literární vědy 1945-1955 : Práce o české literatuře / Olga Balášová [... et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1964 (Brno : Tisk 2). -- 692, [2] s. ; 8°. -- (Vysokoškolské příručky)
Resumé: Soupis zachycuje v relativní úplnosti knižní publikace, ve výběru pak předmluvy a doslovy k dílům českých spisovatelů a studie, články a referáty z časopisů. Neopomíjí ani práce cizích autorů, ať už byly otištěny v překladu nebo vjazyce originálu. Materiál, celkem 5590 záznamů, je rozdělen do dvou hlavních, dále členěných oddílů, teoretického a literárněhistorického, a doplněn rejstříky a seznamem excerpovaných časopisů.

Dobové recenze na dílo a také nekrology byste mohla rovněž nalézt prostřednictvím tištěné bibliografie Články v českých časopisech 1953-1990 (ČČČ), bibliografie je dostupná ve studovně Referenčního centra NK ČR
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm) na základě čtenářského průkazu nebo jednodenní vstupenky do studoven. Na našich stránkách je také k dispozici přehled dostupných rejstříků pro jednotlivé ročníky bibliografie (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_ccc_rejstriky.htm).

V Muzeu Kroměřížska je také uložen osobní archiv Jindřicha Spáčila, který je částečně přístupný veřejnosti, viz výpis z databáze Archivních fondů a sbírek v České republice (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php):

Název fondu (sbírky): Spáčil Jindřich
Uloženo v archivu: Muzeum Kroměřížska, příspěvková organizace Místa vzniku fondu Kroměříž Časový rozsah: 1800-1980
Metráž: 10,00 bm zpracováno (z toho 0,00 bm inventarizováno) 0,20 bm nezpracováno Fond je částečně přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Jindřich Spáčil a jeho rodina Tematický popis: Fond je písemnou pozůstalostí kroměřížského spisovatele Jindřicha Spáčila. Obsahuje rukopisy jeho děl, osobní památky a především rozsáhlou, hlavně přijatou korespondenci s předními i méně známými osobnostmi regionálního, moravského kulturního a politického života (cca 3.400). Dále jsou zde výstřižky z novin kde publikoval, podklady a prameny k jeho dílům, pozvánky, fotografie a knihy.
Archivní pomůcky: nejsou

Základní informace naleznete také na internetových odkazech:
http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=865
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_Sp%C3%A1%C4%8Dil