Knihy Familiantů

Text dotazu

Dobrý den, jsou u Vás uloženy "Knihy Familiantů"
Českých Budějovic, Spáleného Poříčí a Krušce (Dolní Krušec a Kundratice), a
to již pro období 18. století?

Odpověď

Dobrý den,

knihy familiantů jsou archivními prameny, proto v případě, že se dochovaly, jsou uloženy v archivech. Národní knihovna ČR má k dispozici pouze třísvazkovou publikaci s názvem "Soupis židovských familiantů v Čechách z roku 1783", podrobný záznam viz níže:

Soupis židovských familiantů v Čechách z roku 1783 = Verzeichnis der Judenfamilianten in Böhmen von 1783 / kolektiv autorů pod vedením Ivany Ebelové. Vyd. 1. Praha: Národní archiv, 2008-2010. 3 sv.: barev. il., 1 mapa ; 29 cm. ISBN 978-80-86712-53-6 (1. díl : brož.). ISBN 978-80-86712-78-9 (2. díl : brož.). ISBN 978-80-86712-86-4 (generální rejstříky : brož.). Neúplný obsah: I. 2008. 395 s. -- II. 2010. 410 s. -- generální rejstříky. 2010. 98 s.

* Židé -- Česko -- 1783 * soupisy

Záznam díla je možné vyhledat v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), pokud byste měl zájem o vypůjčení svazků, informace o možnosti výpůjčky naleznete v záznamu pod ikonou Exempláře.

Registrovaní uživatelé NK ČR mohou prostřednictvím katalogu ihned zadat požadavek na výpůjčku.

Domníváme se, že většina knih familiantů bude uložena spolu s matrikami židovských obcí v Národním archivu (http://www.nacr.cz/ ), v přehledu, který je k dispozici na stránkách Národního archivu jsme však zrovna u obcí, které Vás zajímají, o knihách familiantů nenašli žádnou zmínku.

Dále by Vás mohly zajímat následující archivní fondy, které jsme nalezli prostřednictvím vyhledávání v databázi Archivních fondů a sbírek v České republice (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx ), která je k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra ČR:

* Název fondu (sbírky):České gubernium - Knihy židovských familiantů, Praha Uloženo v archivu: Národní archiv Místo vzniku fondu (sbírky): Praha Časový rozsah: 1811-1848

Metráž: 9,19 bm zpracováno (z toho 9,19 bm inventarizováno), 0,26 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): České gubernium (1811-1848) Tematický popis: židé - familianti - genealogie Archivní pomůcky: MRÁZKOVÁ L.: KNIHY ŽIDOVSKÝCH FAMILIANTŮ (1799) 1823 - 1848. Inventář, 1960, s. 118, ev.č. 156.

* Název fondu (sbírky):Rada židovských náboženských obcí Čech a Moravy, Praha Uloženo v archivu: Národní archiv Místo vzniku fondu (sbírky): Praha Časový rozsah: 1750-1942

Metráž: 6,57 bm zpracováno (z toho 6,57 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Rada židovských náboženských obcí v českých krajích (17501942) Tematický popis:matriky - familianti - židovské náboženské obce Archivní pomůcky: BERGOVÁ M.-CULKOVÁ V.: RADA ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V KRAJÍCH ČESKÝCH, 1750 - 1942. Soupis dokumentů, 1963, s. 17, ev.č. 330.