Knihovnický zákon za Rakouska - Uherska

Text dotazu

Dobrý den, jakým zákonem (či zákony) se řídilo
knihovnictví za Rakousko Uherska? Tedy do roku 1919, než vyšel čsl zákon o
knihovnictví. Děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den,
knihovnický zákon z roku 1919 byl první zákon v rámci našeho území týkající se knihovnictví. První veřejné půjčovny a čítárny knih a novin vznikaly od konce 18. století, do té doby najdeme knihovny pouze při vysokých školách, klášterech a zámcích. Avšak v 19. století bylo vydáno několik nařízení. V roce 1816 nařízení dvorní studijní komise, které přikazovalo zřizovat knihovny na gymnáziích. Z roku 1820 je tzv. hradecký plán, který předpokládal zakládání obvodních knihoven ve školních okresech při vikariátních úřadech. Knihovny byly určeny pouze učitelům a jejich pomocníkům. Nejstarší knihovnu při základní škole mělo Týniště nad Orlicí, Nové Dvory a Velary, kde knihovna byla založena 1821.
První známá obecní knihovna vznikla v Žebráku v roce 1834, dále od čtyřicátých let začaly vznikat městské a obecní knihovny v mnoha městech.
Nařízení gubernia z roku 1838 nařizuje duchovním zřizovat v obcích knihovny školní a farní, které by sloužily mravnímu a vzdělanostnímu povznášení mládeže i dospělých.
V českých zemích, podobně jako v Německu, hlavním činitelem, který ovlivňoval knihovny, byly spolky, které se zaměřovaly na zřizování knihoven
- např. Národní jednota pošumavská či Národní jednota severočeská.
Osobnosti z oblasti knihovnictví se snažili prosadit schválení zákona, např.
Václav Štech a Ladislav Jan Živný. Problematika veřejných knihoven se dostala poprvé na jednání českého zemského sněmu v roce 1901. V roce 1906 poslal Osvětový svaz poslancům otevřený dopis nazvaný Pro uzákonění lidových knihoven. Ale díky vývoji situace ve sněmu a jeho uzavření v roce 1913 byla možnost vydání zákona odsunuta na neurčito. Situace se změnila až v roce
1918 v rámci vzniku nového státu, knihovnický zákon byl schválen v roce 1919.

K tomuto tématu Vám vřele doporučujeme  přečtení knihy Dějiny knihoven a knihovnictví, především kapitolu Veřejné půjčovny a čítárny knih a novin; počátky českých lidových knihoven a článek Veřejné knihovny na přelomu století.

Zdroje:

* CEJPEK, Jiří; et al. Dějiny knihoven a knihovnictví. 2., doplněné vyd.
Praha : Karolinum - nakladatelství Univerzity Karlovy, 2002. 247 s. ISBN
80-246-0323-3 (brož.)

*FRANC, Zdeněk. Rakouské knihovnictví. In: Bulletin SKIP.. Roč. 4, Zvláštní číslo (1995). ISSN 1210-0927.

*POKORNÝ, Jiří.  Veřejné knihovny na přelomu století : koncepce a realizace.
Praha : Academia, 2000. [34] s. : lit. (Český časopis historický. Studie a materiály).

*ŠPÉT, Jiří. O knihovnách a bibliografii před stopadesáti lety. Národní knihovna. Roč. 6, č. 6 (1995), s. 213-214. ISSN 0862-7487.