knihovnická legislativa

Text dotazu

Dobrý den, zajímala by mě knihovnická legislativa
od roku 1918 do současnosti. Prosím o stručné shrnutí nejdůležitějších
dokumentů a jejich obsahu. Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny tímto způsobem na dotazy neodpovídá. Rádi Vám pomůžeme s výběrem vhodné literatury nebo ověříme či vyhledáme stručnou faktografickou informaci, nicméně žádné přehledy, referáty a podobné dokumenty nevypracováváme. Zpracování dané problematiky lze již navíc považovat za rešeršní službu, která je službou placenou.

Pro vyhledání potřebné literatury k danému tématu můžete využít elektronický katalog Knihovny knihovnické literatury NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/kkl) , např.:

* FRIDRICH, František. Veřejné knihovny obecní v Československu 1919-1929. Knihovní zákon, jeho provádění a výsledky. Praha: Masarykův lidovýchovný ústav, 1931. 67 s.

* GRYCOVÁ, Vladimíra. Ohlédnutí za knihovnickými zákony v Československu. Zpravodaj knihoven Středočeského kraje. 1990, č. 2, s. 2-37.

* NOVOTNÝ, František. Československé knihovnické zákonodárství: cesta k zákonu a jednotné soustavě knihoven a jeho uskutečňování. Praha: Orbis, 1962. 107 s. (Knihovna osvětové práce). Obsahuje též: Zákon ze dne 9. července 1959 o jednotné soustavě knihoven (knihovnický zákon)

Resumé: Autor sleduje počátky zveřejňování knihoven, vznik prvních veřejných knihoven i snahy o jejich organizaci v průběhu doby. Hodnotí na tehdejší dobu značně pokrokový zákon o veřejných knihovnách obecních z r. 1919 i výsledky jeho uplatňování v praxi. Hovoří o vývoji a cílech, které vyústily v oblasti normotvorné po druhé světové válce ve vydání zákona č. 53/59 Sb. o jednotné soustavě knihoven (knihovnický zákon) z 9. července 1959.

* [Knihovnické zákony ČSSR 1919-1959]. Praha: Státní knihovna ČSR, 1979. 1 l.

* knihovnické zákonodárství * Československo * zákony * přehledy

* Přehled právních předpisů o knihovnictví. [S.l. : s.n.], [1962?]. 18 l.

* knihovnictví * zákonodárství -- Česko -- 1919-1959 * knihovnické zákonodárství * soupisy

* PILAŘ, Jindřich et al. Knihovnická legislativa: podkladová literární studie. Praha: Národní knihovna v Praze, 1990. 90 listů

* knihovnické zákonodárství * Spojené státy americké * Československo * Velká Británie * Dánsko * Norsko * knihovnické zákony * studie

* CEJPEK, Jiří a kol. Dějiny knihoven a knihovnictví. Praha: Karolinum, 2002. 247 s.

Aktuální přehled knihovnické legislativy pak nabízejí stránky Informace pro knihovny - http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=01_Legislativni_dokumenty.htm nebo portál Knihovny.cz - http://www.knihovny.cz.