knihovní fondy, vyřazování starých knih

Text dotazu

Pracuji v městské knihovně a zajímalo by mě jestli je určen nějaký rok vydání k uchování starých knih. Mame nějaké z počátku minulého století a nevím co s nimi Děkuji.

Odpověď

Dobry den, Vas dotaz jsme konzultovali s dr.Snydrem, vedoucim Oddeleni revize fondu (Mirko.Snydr@nkp.cz). Zakon c. 257/2001 Sb. (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/Zakon257.htm, § 17) umoznuje knihovnam vyrazovat z fondu knihovny dokumenty, ktere neodpovidaji zamereni jejiho knihovniho fondu, dale je mozne vyrazovat multiplikaty a dokumenty opotrebene, neuplne nebo poskozene. V nekterych pripadech zakon stanovuje povinnost nabidnou vyrazene knihy dalsim knihovnam. Nemely by byt vyrazovany napr. dokumenty, ktere se vztahuji k regionu, ve kterem knihovna pusobi. Predpokladame, ze knihy, ktere chcete z fondu vyradit,  nebyly ziskany v ramci povinneho vytisku a nejsou ani soucasti historickeho fondu (knihovni dokumenty, ktere vznikly do roku 1860 atd. - § 2 odst. e). Pokud knihy skutecne neodpovidaji profilu fondu vasi knihovny a strukture zajmu a pozadavku vasich uzivatelu, pak se domnivame, ze je muzete z knihovniho fondu vyradit.