Knihovna Řádu křížovníků s červenou hvězdou

Text dotazu

Dobrý den, je Knihovna křížovníků s červenou hvězdou stále součástí sbírek Národní knihovny nebo je v rukou řádu? Kde ji najdu? Je badatelsky přístupná? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, na základě restitučních zákonů z roku 1991 byly původním majitelům (církevním řádům) vráceny jejich knihovny, které Národní knihovna od padesátých let 20. století spravovala a zpřístupňovala.

Některé z církevních řádů požádaly Národní knihovnu, aby i nadále spravovala část jejich nejvzácnějších rukopisů jako deponát na základě smlouvy o deponování movitého majetku.

Národní knihovna spravuje tři deponáty, jejichž vlastníky jsou řády (benediktini, minoriti a křižovníci s červenou hvězdou).

V souladu se smlouvou jsou deponáty zpřístupňovány prezenčně ve studovně Oddělení rukopisů Národní knihovny. Vlastník deponátu uděluje souhlas se zhotovováním kopií z rukopisů a s jejich případným zveřejňováním.

Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou deponoval v Národní knihovně všechny středověké rukopisy a výběr nejvzácnějších novověkých rukopisů ze své pražské knihovny. Soupis křižovnických rukopisů pořídil Jiří Pražák, Katalog rukopisů křižovnické knihovny, nyní deponovaných ve Státní knihovně České socialistické republiky. Praha 1980 (katalog zahrnuje i rukopisy, které dnes nejsou uloženy v NK ČR).Dějinámi křižovnické knihovny se zabýval též Karel Hündl, Dějiny knihovny řádu křižovníků s červenou hvězdou v Praze, in: Strahovská knihovna 18-19, 1983-1984, s. 5-17.

Zbývající rukopisy, všechny prvotisky a staré tisky jsou uloženy v klášterní knihovně v Platnéřské ulici, která je přímo spravována Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou.

Současným představeným Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou je Mgr. PharmDr. Josef Šedivý, O. Cr., generál a velmistr, kontaktní adresa : Platnéřská 4/191, 110 00 Praha 1 - Staré Město, http://www.krizovnici.eu

e-mail: krizovnici@volny.cz

Další odkazy :

http://www.dekanstvi.cz/pages/konvent.htm

http://www.muzeumkarlovamostu.cz/prohlidka/krizovnici/.