Knihovna - oznamovací povinnost u Úřadu pro zpracování osobních údajů

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má oznamovací povinnost i knihovna, která je zřízena městem, které je u Úřadu pro zpracování osobních údajů registrováno. Nebo se knihovna musí i tak registrovat samostatně - nezávisle na svém zřizovateli? Když jsem totiž v registru hledala některé knihovny v okolí, nenašla jsem je, ale jejich zřizovatele-města ano. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
odpovídám tímto na dotaz týkající se oznamovací povinnosti knihoven vůči UOOU.
Jelikož knihovny uchovávají osobní údaje svých uživatelů, mají oznamovací povinnost vůči Úřadu pro ochranu osobních údajů. Registrace na UOOU souvisí spíše s právní subjektivitou knihovny - pokud ji knihovna má, musí se do registru přihlásit sama. Menší obecní knihovny právní subjektivitu nemají a jsou organizačními složkami obce, některé menší městské knihovny zase bývají součástí Městských kulturních center. Knihovny tak nejsou zaregistrovány samostatně, ale v rámci nadřízené instituce.

Více informací: http://www.nkp.cz:8080/ipk/ipk/legislativa/01_LegPod/ochrana-osobnich-udaju