Kniha methodní pro učitele českých škol

Text dotazu

Dobrý den,

jsem studentka 4. ročníku PF Jihočeské univerzity v ČB a sháním materiály na
svou diplomovou práci.
Můj dotaz se týká díla: Kniha methodní pro učitele českých škol v císařských
královských zemích od J.I. Felbigera. Chtěla bych se zeptat, zda je toto
dílo k sehnání v českém jazyce (myslím, že v roce 1777 vyšla Kniha methodní
českoněmecky). Tato kniha je pro mou práci stěžejní.

Odpověď

Dobrý den,

prověřením dostupných bází : Elektronický katalog NK ČR - báze NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), Souborný katalog ČR - báze SKC (http://skc.nkp.cz ) , portál JIB (http://www.jib.cz ) jsme zjistili, že kniha

Felbiger, Johann Ignaz, 1724-1788

[Kniha methodnj pro Včitelé českých Sskol w cýsařských králowských Zemjch : w njž důkladně, a gádrně se okazuge, gakby w sskolnjm řadu vrčitý způsob včenj netoliko wesměs, ale y zwlásstně, při každé k včenj nařjzené wěcy, zřjditi se měl. Mimo přjmozpráwného vstanowenj, gakby se Včitelowé sskolnj we wssech djlech swého auřadu, též podobně Ržjditelowé, Wrchnj, a gin kteřjkoliwěk Dohlijžitelowé zachowati měli, by sskolnjmu řadu náležitě zadost včinili = Methodenbuch für Lehrer der deutschen Schulen in den kaiserlich=königlichen Erbländern]. (Djl druhý Knihy methodnj. O Osobách, které w českých sskolách w způsobu včenj se cwjčiti, tam giné wyvčowati, a wrchnj zpráwu držeti magj). -- [W Praze : Nákladem cýs. král. prawidelnj sskolské Kněhotiskárny Wytisstěno skrze Jána Adama Hagen, Faktora, 1777]. -- [8], 215 s.,

patrně do češtiny přeložena nebyla.

Kniha je psána kurentem a prostřednictvím báze SKC (Souborný katalog ČR), http://skc.nkp.cz , můžete zjistit, které knihovny ji mají k dispozici.

K Vaší práci Vám můžeme doporučit následující publikace vyhledané v bázi NKC Národní knihovny:

[Č.záznamu: 000014772]

Felbiger a Kindermann : reformátoři lidového školství / [úvodní studii a původní texty napsali Vladimír Štverák a Jan Mrzena, ukázky z německých originálů ... vybrali a přeložili Vladimír Štverák a Jan Mrzena]. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Státní pedagogické nakladatelství, 1986. -- 214 s. ; Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy.

[Č.záznamu: 000390112)

Dr. Matouš Balcárek : Podstata obecného vzdělání. Pedagogick studie na zkladě organizačně-metodického díla Felbigova. Kulturně historické pohledy do počátků obecného vzdělání. Brno : Společnost Nových škol, 1934, signatura 54 G 8392, sv.10.,54 H 292477 , také http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx?katkey=010GK1 , Generální katalog I > Arbeit - Bartz > 019: Balb-Ballad > 02190296.

bibliografie :

[Č.záznamu: 001182690]

Dílo Johanna Ignaze von Felbiger a literatura o něm ve fondu Národní knihovny [rukopis] : rešerše. -- [Praha] : [Referenční centrum : Národní knihovna ČR], 1991. -- 11 záznamů, papír Druh zaznamenaných dokumentů :

knihy -- Jazykové vymezení : čes.,něm. -- Časové vymezení : 1773-1896 -- Prameny : NK ČR - katalogy -- Rozsah rešerše : úplná

Signatury: * RC 144/1991.