Příjmení "Knězek" a "Kopija"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ příjmení
"Knězek" a "Kopija". Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Knězek je jedním z příjmení odvozených od příjmení Kněz (další např. Knězáček, Kněž, Kněžek, Kněžík, Kněžák). Příjmení Kněz vzniklo ze stejnojmenného apelativa "kněz", které označuje církevního hodnostáře a přeneseně také člověka, který se chová jako kněz. Ve staročeštině byl jako kněz také označován kníže.

Příjmení Kopija není bohužel uvedeno v žádné publikaci o původu příjmení, které máme k dispozici (jejich seznam viz Použitá literatura). S dotazem se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, více infomrací o poradně naleznete na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ .

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 74 mužů a 96 žen s příjmení Knězek/Knězková; 5 mužů a 6 žen s příjmením Kopija/Kopijová, statistiky naleznete na stránkách portálu Kde Jsme (hhttps://www.kdejsme.cz/).

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 866 s.

Kniha je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius, http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená aneb příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBn 80-86328-58-9.