Kmotr

Text dotazu

Co pro mě znamená i do budoucna, že se stanu kmotrou dítěte své sestry.(dárky,zodpovědnost, .............

Odpověď

Dobry den,

z Vaseho dotazu neni patrne, jestli myslite pravni (zavazne) hledisko nebo hledisko nabozenske ci jine.
Na ukazku uvadim heslo ze slovniku
Ottuv slovnik naucny. - Praha: J. Otto, 1899. - Dil XIV, str. 422.

kmotr - zastupcove ditete pri krtu sv., kteri drzice nemluvnatko (kmotrence) na rukou cini za ne predepsane sliby a zarucuji se, ze o to budou pecovati, aby krtenec ve svem nabozenstvi byl vychovan a dle neho byl ziv. Take pri birmovani byva kmotr nebo kmotra podle birmovancova. Mezi kmotrem a kmotrencem jest duchovni pribuzenstvi.

Pokud chcete mit jistotu, zda je kmotrovstvi podchyceno v nejakem pravnim radu, musite kontaktovat pravnika. Myslim si vsak, ze tomu tak nyni neni.
Z literatury vyplyva, ze kmotr se ma o dite postarat v pripade, ze by se jeho rodicum neco stalo (umrti), mel by se snazit podporovat sveho kmotrence napr. v pripade financni nouze treba na studiich apod.
Mel by byt se svym kmotrencem v urcitem kontaktu, vedet o nem. V starsi literature se uvadi, ze kmotrem by mel byt clovek starsi 16ti let, mel by to byt nekdo diteti blizky. Dale se uvadi, ze je-li nekdo pozadan, aby byl kmotrem ditete, ma to byt pro nej cest a neodmita se to.