Klíště obecné

Text dotazu

Dobrý den.
U klíšt'at saje krev kdo? samec, samice, oba dva

Odpověď

Dobry den,

vyvoj klistete ma tri stadia a v kazdem z nich toto zvire saje krev. Z vajicka se vylihne velmi drobna larva se tremi pary nohou. Tato larvicka se prisaje vetsinou na drobne savce nebo ptaky, kteri hledaji potravu na zemi.
Kdyz se nasaje, odpadne a prochazi metamorfozou do dalsiho vyvojoveho stupne
- nymfy. Nymfa se podoba dospelemu klisteti - ma ctyri pary nohou, velikost asi 1,2 - 1,5 mm, ale nema pohlavni otvor. Prisava se na ponekud vetsi zvirata - kraliky, zajice, jezky (mohou to byt ale i psi, kocky, lisky nebo zase ptaci). Nasledne nymfa prochazi metamorfozou v dospely stupen. Az ted muzeme rozlisovat konkretni pohlavi klistete.
Samec nemuze do sebe prijmout vetsi mnozstvi krve. Jeho hlavni ulohou je zachovani rodu, a tak na hostitele se prichycuje jen proto, aby na nem vyhledal samici a sparil se s ni.
Samicka muze hodovat i dva tydny a behem teto doby se jeji telo muze az trikrat zvetsit. Po vydatne hostine probiha na tele hostitele pareni, zavrsujici jeden zivotni cyklus. Samice saji krev na vetsich savcich (kopytnici, selmy).

Zdroje:

http://www.rozhlas.cz/sever/planetarium/_zprava/87826

http://www.ecmost.cz/cd/data/zdravi/prirod_nakazy/kliste.htm