Klíny, Göhren

Text dotazu

vše týkající se hornické činnosti, dobývání stříbrsných rud od 14. století

Odpověď

Má se za to, že obec Klíny byla založena u ložisek stříbra jako hornická
osada sv. Václava, krátce před rokem 1355, Slavkem z Rýzmburka, název Hora
Svatého Václava se neujal, označována Göhren. Staré listiny, týkající se
rýzmburského panství, i doklady, týkající se zdejší krajiny vůbec,
dokazují, že již koncem 13. století nebo začátkem 14. století se na tomto
území dolovalo. Největší rozkvět hornictví v Klínech lze časově umístit do
první poloviny 14. století. Nový rozvoj, který jistě nedosáhl rozměrů
těžby 14. století, nastal bezpochyby v první čtvrtině 17. století. Ložiska
stříbra byla ale již zcela vyčerpána, na počátku druhé poloviny 19.
století zaniklo kopání rud v okolí Klínů definitivně.

Pro více informací o obci Klíny a dějinách hornictví v Krušnohoří
přiložena výběrová bibliografie:

DOLEŽAL, Jan. Staré stříbrné doly v Klínech u Litvínova.  Jan Doležal.
[Most : Okresní archiv, 1962]. s. 17-32.

JANČÁREK, Petr. Hornictví v Hoře Sv. Kateřiny za feudalismu.  Petr
Jančárek. Teplice : Krajské muzeum, 1980. 50 s. : , mapy ;. Monografické
studie Krajského muzea v Teplicích ; 18. ISBN (Brož.)

KRATOCHVÍL, Josef. Topografická mineralogie Čech. 3, (I-K). 2. vyd. Praha
: Nakladatelství Československé akademie věd, 1960, s. 231.

MAJER, Jiří. Rudné hornictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : obrazy z
dějin těžby a zpracování.  Jiří Majer ; [ilustrace Jan Čáka]. 1. vyd.
Praha : Libri, 2004. 255 s. : , il., mapy . ISBN 80-7277-222-8 :

Po stopách středověkého dobývání rud v Krušnohoří. Ústí nad Labem :
Krajský úřad Ústeckého kraje ve spolupráci s T.I.S. - Turistické
informační systémy, [2008]. [20] s. : , barev. il., mapy ;. Poznejte
jedinečné památky v Ústeckém kraji. ISBN (Brož.).

POKORNÁ, Libuše. Krušnohoří bez hranic: Litvínov - Olbernhau = Erzgebirge
ohne Grenzen: Olbernhau - Litvínov. Litvínov: Dialog pro Partnerský spolek
Litvínov, 2003. 141 s. ISBN 80-85843-57-9.

ŠIMÁK, Josef Vítězslav. České dějiny. Dílu I. část 5., Středověká
kolonisace v zemích českých. Praha: Jan Laichter, 1938, s. 636. Laichterův
výbor nejlepších spisů poučných; sv. 64.

URBAN, Michal. Tři studie k hornické a kulturní krajině českého Krušnohoří
s výchozími body Krupka, Hora Svaté Kateřiny, Jáchymov. Část 1, Výchozí
bod Krupka.  zpracoval Michal Urban a kol. [Most : Oblastní muzeum v
Mostě, 2011]. 154, [46] s., [3] složené l. : , il. (převážně barev.),
erby, faksim., mapy, plány ;. Nad názvem: projekt v rámci Programu Cíl
3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou
republikou a Svobodným státem Sasko, Středoevropská kulturní krajina
Montanregion Krušnohoří/Erzgebirge - cesta ke světovému dědictví UNESCO .
ISBN (Brož.).

URBAN, Michal. Tři studie k hornické a kulturní krajině českého Krušnohoří
s výchozími body Krupka, Hora Svaté Kateřiny, Jáchymov. Část 2, Výchozí
bod Hora Svaté Kateřiny.  zpracoval Michal Urban a kol. [Most : Oblastní
muzeum v Mostě, 2011]. 168 s., [3] složené l. : , il. (převážně barev.),
erby, faksim., mapy, plány ;. Nad názvem: projekt v rámci Programu Cíl
3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou
republikou a Svobodným státem Sasko, Středoevropská kulturní krajina
Montanregion Krušnohoří/Erzgebirge - cesta ke světovému dědictví UNESCO .
ISBN (Brož.)

URBAN, Michal. Tři studie k hornické a kulturní krajině českého Krušnohoří
s výchozími body Krupka, Hora Svaté Kateřiny, Jáchymov. Část 3, Výchozí
bod Jáchymov.  zpracoval Michal Urban a kol. [Most : Oblastní muzeum v
Mostě, 2011]. 467 s., [6] složených l. : , il. (převážně barev.), erby,
faksim., mapy, plány ;. Nad názvem: projekt v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3
na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a
Svobodným státem Sasko, Středoevropská kulturní krajina Montanregion
Krušnohoří/Erzgebirge - cesta ke světovému dědictví UNESCO . ISBN (Brož.)

ze ŠTERNBERKA, Kašpar Maria, hrabě, 1761-1838. Nástin dějin českého
hornictví.  Kašpar Sternberg. Ostrava : Montanex, 2003. 570 s. : , il.,
tabulky. Obsahuje poznámky pod čarou . ISBN 80-7225-093-0 :

DOLEŽAL, Jan. Staré stříbrné doly v Klínech u Litvínova. Kulturní kalendář
Mostecka, červenec 1961, s. 9-10.

DOLEŽAL, Jan. Staré stříbrné doly v Klínech u Litvínova. Kulturní kalendář
Mostecka, srpen 1961, s. 2-4.

DOLEŽAL, Jan. Z pamětí o starých dolech na Litvínovsku. Kulturní kalendář
Mostecka, září 1962, s. 3-4.

HRDÝ, P. Johann. Göhren bei Oberleutensdorf. Eine Chronik aus dem
Erzgebirge. Erzgebirgs- Zeitung, ročník XIX., s. 273.

JEŽKOVÁ, Marta. Tři splněná přání. Z podkrušnohorských pověstí. [Pověst o
obci Klíny.] Rozvoj, 36, 19. 2. 1986, č. 7, s. 5.

Slavné doby krušnohorského dolování. Impulsy : Krušnohoří všemi smysly.
2006 , Roč. 8, č. 10, s. 14.

_____________________________________________________________________