Klíče od korun. klenotů

Text dotazu

Kdo má klíče od korunovačních klenotů?

Odpověď

Dobrý den,

klíčů ke klenotům je celkem sedm, jejich držitelé jsou tito:

Držitelé klíčů podle pořadí:

Klíč první patří prezidentu republiky.
Klíč druhý patří předsedovi vlády České republiky.
Klíč třetí patří kardinálu, arcibiskupovi pražskému a primasovi českému.
Klíč čtvrtý patří předsedovi Senátu Parlamentu České republiky.
Klíč pátý patří předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Klíč šestý patří světícímu biskupovi a proboštovi Metropolitní kapituly u Sv. Víta.
Klíč sedmý patří primátorovi hlavního města Prahy.

zdroj:
http://www.hrad.cz/cms/cz/info_servis/kalendar/409.shtml