Klepnutí pivem o stůl

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat na historii a význam klepání sklenicí s pivem o stůl po přiťuknutí (tj. dva lidé přiťuknou sklenicemi o sebe, potom o stůl a potom pijí).

Odpověď

Dobrý den,

informace, které jsme nakonec shromáždili různým pátráním, se shodují asi na tomto vysvětlení, které nám "posvětil" i odborník z oblasti pivovarnictví:
Předpoklad je, že vznikl již v dávné době a nejspíš ve studentském prostředí. Aspoň studenti nynější i bývalí tento zvyk znají a dodržují ho.
Nejdříve se ťukne sklenicemi v horní části, pak se ťukne sklenicemi v dolní části, pak se ťukne sklenicemi o stůl a pak se pije. Prý se tomu také říká "uzemnění půllitru". Jednotlivé fáze jsou anoda (klepnutí sklenicemi v horní
části) - katoda (klepnutí sklenicemi v dolní části) - uzemnění (klepnutí o
stůl) a spotřebičem je vlastní napití (spotřeba moku). Jak říkal jeden z našich poradců, dá se to přirovnat ke správnému zapojení spotřebiče v elektrotechnice. Připíjíme si na zdraví a na přátelství. A aby fungovalo, napomáhá i tento rituál.