Klementinum, stavební historie

Text dotazu

Potřebuji vědět, kdo národní knihovnu postavil

Odpověď

Národní knihovna sídlí v prostorách Klementina, jehož stavební historie je poměrně složitá. Na místě dnešního areálu je jako první stavba doložen (zmínka 1227) románský kostelík sv. Klimenta, později (1231) zde vznikl dominikánský klášter. Ten byl r. 1420 zničen husity a jeho prostory zpustly, po krátkém návratu dominikánů byl klášter r. 1556 postoupen jezuitům. Do dnešní podoby byl areál postupně upravován převážně prací italských řemeslníků a stavitelů zhruba od 70. let 16. století do r. 1726. Podle dochovaných zobrazení mělo Klementinum dnešní podobu již v polovině 18. století.
Podle knihy P. Voita, Pražské Klementinum, Praha 1990 - zde byste také našla podrobnější informace o výstavbě klementinského areálu.