Klementinum, matematický sál

Text dotazu

Dobrý den, táži se Vás, zda existuje detailní popis a výklad symboliky fresek včetně jejich fotografií, které jsou v matematickém sále nyní studovně hudebního oddělení Národní knihovny ČR. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, na stropě starého matematického sálu (nyní studovna hudebního oddělení) je jedna ze dvou fresek souvisejících časově i obsahově s observatoří a symbolickým Atlantem. Tato freska je anonymní a i když figura představující aritmetiku nese na lemu suknice letopočty 1703-1747, musela vzniknout nejdříve 1722, kdy byla dokončena stavba klementinské hvězdárenské věže, která je předvedena v pravé části fresky. Nalevo stojí skupina alegorických postav představující optiku s dutým zrcadlem, geografii s mapou a kružidlem, mechaniku s váhami, aritmetiku držící tabulku, astronomii s dalekohledem a koněčně gnomiku a geometrii v podobě sedících dívek s kružidly a úhloměrem.
Uprostřed výjevu se vznáší velká hvězdná sféra jakožto symbol vesmíru a vpravo rozmlouvá sedm mužských postav. Jsou to autority, o něž se opírala jezuitská věda: v rudém plášti Archimedes, za ním zleva Appolónios z Pergé, Hipparchos, korunované postavy představují Klaudia Ptolemaia a Alfonse X,. Kastilského. Zcela vpravo v černém jezuitském hábitu stojí Gianbattista Riccioli a dále Tycho Brahe. Menší fresky v jednotlivých  polích klenby, znázorňují čtyři různé planetární systémy (Ptolemaiův, Koperníkův, Brahův a Riccioliho) a schematický výklad zatmění Měsíce a Slunce.
Druhá freska je na stropě tzv. novějšího matematického sálu (dnes oddělení rukopisů a starých tisků).

zdroj : P.Voit : Pražské Klementinum, Praha, Národní knihovna 1990

Virtuální prohlídku Klementina naleznete na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Fotogalerie&submenu2=95.