Kleinschnitzová Flora - knihovníčka Verejnej a univerzitnej

Text dotazu

Do ktoré roku bola kbihovníčkou Flora Kleinschnitzová (asi do 1939?) vo Verejnej a univerzitnej knižnici v Prahe.

Odpověď

Dobrý den, o Floře Kleinschnitzové (1891 - 1946) jsme nalezli celou řadu článků, medailonů a encyklopedických hesel. V Národní knihovně ČR byla zaměstnána od roku 1919. Pracovala v Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR, které později řadu let vedla. Rok jejího odchodu ovšem není v žádném z níže zmíněných zdrojů jasně uveden. Několikrát jsme se setkali s formulacemi: "Za jejího působení získala Národní a universitní knihovna za dvacet let první republiky", "Jako knihovnice působila od roku 1919 přes 20 let ve Veřejné, nyní Národní a universitní knihovně v Praze", "německá okupace ukončila její profesní kariéru" apod. Dá se tedy předpokládat, že v knihovně působila do roku 1939/1940.
Text článku v Informačním bulletinu NK ČR (č.20/21, 1995) uvádí informaci ke konci roku 1940. Dne 20.11.1940 nechala kolovat po knihovně, poté, co byla neprávem nařčena, že se přihlásila k německému občanství, své písemné prohlášení, že každého šiřitele takové pomluvy bude stíhat soudní žalobou.
Zda ovšem byla v době tohoto incidentu ještě v knihovně zaměstnána, se zde neuvádí.
Pokoušeli jsme se spojit s kolegyní, která se věnuje historii Klementina.
Bohužel, v současné době je nejspíše na dovolené. Pokud zjistíme další možné zdroje, kde danou informaci hledat, ozveme se Vám.

Pracovní archiv - se zaměřením na její aktivity na poli československo-švédských vztahů, je uložen v Archivu NK ČR:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_archiv_nk.htm

Osobní archiv se nachází v Památníků národního písemnictví:
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznamy.php?id=789&hl=

Použité zdroje:
* FRANC, Zdeněk. První ženy v Klementinu. Informační bulletin Národní knihovny ČR. č. 20/21 (1995), s. 25-26.
* FRANC, Zdeněk. PhDr. Flora Kleinschnitzová. Informační bulletin Národní knihovny ČR. č. 3 (1996), s. 26.
* CÍSAŘOVÁ-KOLÁŘOVÁ, Anna. Zemřela Flora Kleinschnitzová. Knihovna. Časopis Svazu českých knihovníků. roč.2, č.1, 1947, s.1-3.
* Slovenský biografický slovník : od roku 833 do roku 1990. Martin : Matica slovenská, 1986-1994.
* Encyklopédia Slovenska. 1. vyd. Bratislava : Veda, 1977-1982.
* VOPRAVIL, Jaroslav Stanislav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře : (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.). Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973.
* http://sck.sdruk.cz/record?id=41
* http://www.cmail.cz/knihovna.brumov/kleinschnitzova.htm

Další rozsáhlejší nekrolog byl uveřejněn v periodiku Naše věda, roč.24, 1946, s.223-224. Periodikum z tohoto roku vlastní dle Souborného katalogu ČR
- Seriály pouze Vědecká knihovna v Olomouci: http://www.vkol.cz/cs/