Kinetická energie

Text dotazu

Dobrý den,
můj dotaz:Kinetická energie(pohybová)zavisý na hmotnosti a rychlosti.A mě
zajímá co dokáže kinetickou energii pohltit nebo jíodrazit či
vstřebat.Např.:Letící kulička z kuličkové pistole,a ´mě zajímá jak ji
zastavit(nějakýma molekulama něčeho nebo něco podobného).

Odpověď

Dobrý den,

v učebnici Fyzika pro gymnázia - Mechanika je kinetické energie popsána

takto:

kinetická energie je závislá na vztažné soustavě. Kinetické energie hmotného bodu závisí na jeho hmotnosti a rychlosti. O změnách kinetické energie hmotného bodu rozhoduje práce vykonaná výslednicí sil, která na něj působí.

Tedy rychlost tělesa mění třecí síly, odpor prostředí a práce vykonaná výslednicí sil, které na něj působí. Kinetické energie se zvětší nebo zmenší podle toho, zda je práce kladná nebo záporná.

Pokud Vás zajímá více, doporučuji učebnici mechaniky pro gymnázia:

*BEDNAŘÍK, Milan. Fyzika pro gymnázia. Mechanika. 4. vyd. Praha :

Prometheus, 2009. 288 s. ISBN 978-80-7196-382-0.

S podobnými dotazy je vhodné se obracet na FyzWeb (http://fyzweb.cz), kam můžete zasílat otázky týkající se fyziky a prohlédnout si archiv dotazů v tzv. Odpovědně. Dále tam najdete zajímané informace, odkazy a novinky z oblasti fyziky.

Dále Vám doporučuji navštívit Fyzikální portál (http://fyzweb.cz/novinky/index.php), kde najdete informace z fyziky a o fyzice.