kinematografie

Text dotazu

Kdy byla první kinematografická produkce v Berlíně?

Odpověď

Publikace Kronika filmu uvadi v souvislosti s prvni kinematografickou produkci v Berline nasledujici data:

Kronika filmu. Praha : Fortuna Print, 1995. s. 8. ISBN 80-85873-39-7

22.2.1895 - Ottomar Anschuetz (Anschütz), vynalezce tachyskopu (rychlovidu), predvadi v Berline 300 platicim divakum 40 obrazovych kotoucu 1.11.1895 - bratri Max a Emil Skladanowsti predvadeji v berlinskem variete Wintergarten "ozivle obrazy": nafilmovane jarmarecni atrakce a poulicni sceny. Skladanowsti k tomu pouzivaji bioskopu, ktery pracuje pomoci dvou projektoru a dvou filmovych pasu 26.4.1896 - nemecka kinematograficka spolecnost otevrela v Berline ve Wilhelmovych halach prvni filmovy promitaci sal, ktery byl vybaven kinematografem dovozenym z Francie 19.9.1896 - nemecky producent Oskar Messter prebira vedeni filmoveho predvadeciho salu ve Wilhelmovych halach v Berline. Pro promitani vyuziva projekcni pristroj vlastni vyroby.