Kelčský Javorník

Text dotazu

Dobrý den,
nevím zda je správně uváděno Kelčský Javorník nebo Kelečský Javorník (vrchol Hostýnských vrchů). S oběma názvy se setkávám na mapách, turistických průvodcích apod. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v publikaci Hory a nížiny (1. vyd. -- Praha : Academia, 1987) je uvedeno Kelčský Javorník. V dalších knihách jsem bohužel na rozbor názvu nenarazila. Pouze v knize Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku autorů Ivana Lutterera a Rudolfa Šrámka je rozbor místního názvu města Kelč, které leží pod Kelčským Javorníkem.

Tam je jako původní tvar 1. pádu jména uvedeno Keleč. Zkrácení vzniklo odvozením od nepřímých pádů do Kelče, v Kelči. Název je odvozen z osobního jména Kelek nebo Kelec, které vzniklo ze staročeského kel - zub špičák (bylo to jméno člověka s velkým zubem). Místní jméno pak původně znělo Keleč.