Kdy byla zrušena požární nádrž na Staroměstském náměstí u pomníku M. Jana Husa?

Text dotazu

V kterém roce byla přeměněna na záhon?

Odpověď

Dobrý den,

zasílám odkaz na články, kde je zmíněna existence jezírka, resp. nádrže a její zánik:

".... připomenul A. Šumbera i jezírko, které někteří Pražané pamatují. Bývalo před schody u čela pomníku. Údajně vzniklo v době okupace kolem roku 1942 a mělo sloužit jako požární nádrž pro případ bombardování. Vydrželo až do 60. let minulého století a plavali  v něm zlatí karasi, jejichž krmení bylo oblíbenou zábavou staroměstských dětí."

http://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/pod_husovym_pomnikem_je_krapnikova.html

"....V období II. světové války byla obdobná nádrž vybudována i na Staroměstském náměstí a rovněž ve Františkánské zahradě. Voda z této nádrže byla určena pro hašení Pražského hradu a sídla říšského protektora v Černínském paláci. Znovunalezená nádrž, která v letošním roce slaví 70. výročí, byla značně poškozená, ale netekla. Hasiči ji vyčistili a radnice Prahy 1 zajistila opravu. Zahrada je od Loretánské ulice oddělená zdí, ve které je umístěna kaple sv. Barbory. Ta je ve frankofonních zemích patronkou hasičů a byla jí dříve i u nás. V období Rakouské monarchie byla vystřídána Sv. Floriánem."

http://www.odspraha1.cz/temata-jednicka-volby/filip-dvorak/pribeh-dobrovolnych-hasicu-prahy-1.html

"...

"Při nedávných úpravách se před pomníkem objevil květinový záhon, který je umístěn v bývalé protipožární nádrži," upozorňuje Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy. Protipožární nádrž na Staroměstském náměstí vznikla za druhé světové války, zasypána byla na počátku 60. let. "Teď se rozhodne, co se stane s jejími zbytky," vysvětluje Hoftichová."
http://zpravy.idnes.cz/husova-socha-v-centru-prahy-chatra-kvuli-sporu-radnice-s-firmou-psv-/domaci.aspx?c=A090812_140746_praha_lpo