"Kdo s koho"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení, proč je ve spojení "Kdo s koho" písmeno S

Odpověď

Dobrý den,

Pravidla českého pravopisu uvádějí, že se jedná o knižní výraz ve 4. pádu.

Je zde uvedeno:

"Se 4.pádem se pojí předložka s; vyskytuje se pouze v knižních výrazech - být s to, kdo s koho."

Zdroj:

Pravidla českého pravopisu : s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 1. vyd. Praha : Academia, 1998. ISBN 80-200-0944-2. s. 20-21.

Slovník české frazeologie a idiomatiky k tomu dodává:

"kdo s koho : který ze dvou úporně soupeřících, zápasících, bojujících protivníků (osob, stran) bude přemožen n. zvítězí - Kluci se dali do křížku a zápasili kdo s koho - Ukáže se kdo s koho. Cf (confer! = srovnej! výrazy významově blízké) boj na život a na smrt; bratrovražedný boj; dva kohouti na jednom smetišti; boj muže proti muži"

Zdroj:

Slovník české frazeologie a idiomatiky : vysokošk. příručka pro stud. filozof. fakult / Sv. 2, Výrazy neslovesné. 1. vyd. údaje Praha : Academia, 1988. s.130

Otázky zaměřené na český jazyk Vám nejodborněji zodpoví pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR v rámci jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna